گاهی اوقات هر فردی برای تجربه یک زندگی خارج از دنیای آشنای خودش دچار کنجکاوی می‌شود. شاید بخواهید جادوگری را تجربه کنید یا خود را به جای یک کشاورز بگذارید. فعالیت‌هایی مانند نبرد با اژدهایان و هیولاهای عظیم در دخمه‌ها رؤیایی است که هرگز برای هیچ‌کس به واقعیت نخواهد پیوست. با این حال گزینه بسیار نزدیکی برای این کار وجود دارد که برای به دست آوردنش حتی نیاز نیست اتاق خود را ترک کنید؛ این گزینه بازی های ویدیویی نقش آفرینی نام دارد. بازی های نقش آفرینی از زمان قدیم به ایجاد تجربه‌های زنده و پویای خود مشهور بودند. به دلیل گیم پلی پیچیده و داستان سرایی‌های عظیم، هر چه طول یک RPG بیشتر باشد، تجربه نهایی نیز لذت‌بخش‌تر است؛ پس بیایید به طولانی ترین بازی های نقش آفرینی بپردازیم.

یک سفر فراموش نشدنی در طولانی ترین بازی های نقش آفرینی

برای چینش این لیست، ما زمان کاملی که برای تکمیل و 100% کردن این بازی ها نیاز است در نظر گرفتیم تا بازی هایی را انتخاب کنیم که پس از ورود به آن‌ها، برای روزها و حتی ماه‌ها نتوانید آن بازی را زمین بگذارید. تک‌تک عناوین این لیست شامل دنیاهایی عظیم و پر از محتوای عمیق هستند که حتی حرفه‌ای‌ترین گیمرها نیز خود را درونشان گم خواهند کرد.

اکثر بخش داستانی این بازی ها را می‌شود در زمان بسیار کمتری از مقدار نوشته شده به پایان رساند؛ ولی در این صورت آن حس و حال زندگی در دنیاهایشان را که سازندگان برایتان در نظر گرفته‌اند تجربه نخواهید کرد. پس اگر از گیمرهای سرسختی هستید که می‌خواهد برای مدت‌ها از یک باز لذت ببرد، برای شما لیست طولانی ترین بازی های نقش آفرینی را آماده کرده‌ایم.

بازی Heroes Of Might And Magic III

Heroes Of Might And Magic III (90 ساعت برای تکمیل کردن)

بازی Heroes of Might and Magic III عنوانی به شدت تأثیرگذار درون فرنچایز قدیمی و محبوب Heroes of Might and Magic به حساب می‌آمد. این بازی المان‌های ژانر نقش آفرینی را با استراتژیک نوبتی ترکیب کرد تا نه تنها سبک کلی بازی های سری را برای همیشه تغییر دهد، بلکه یک ماجراجویی تازه نیز برای علاقه‌مندانش خلق کند. به بازیکنان Heroes III کنترل مجموعه‌ای از قهرمانان داده می‌شود که به عنوان ژنرال برای دستیابی به یکی از چندین هدف از پیش تعیین شده عمل می‌کنند. بازیکنان می‌توانند ده‌ها ساعت را صرف اجرای کمپین‌های شگفت‌انگیز بازی کنند که همه در پس زمینه‌ای از فانتزی سورئال جریان دارد. تجربه نهایی این بازی اعتیادآور و تکرارپذیر، چیزی حدود 90 ساعت از وقتتان را خواهد گرفت.

 • 1999 | New World Computing | iOS, Android, PC

بازی Trails Of Cold Steel

Trails Of Cold Steel (106 ساعت برای تکمیل کردن)

بازی The Legend Of Heroes: Trails Of Cold Steel عنوانی عجیب بوده که ترکیبی از کارتون‌های ژاپنی بانمک و بازی های نقش آفرینی تاکتیکال پیچیده است. شاید بتوان این بازی را با عناوین سری Valkyria Chronicles مقایسه کرد. داستان بازی نیز حول محور گروهی از دانش آموزان می‌گذرد که قصد شکست دادن نوعی رژیم سرکوبگر را دارند.

احتمالاً اگر از تازه واردان به دنیای نقش آفرینی ژاپنی هستید، تجربه‌این بازی، گزینه مناسبی برایتان نیست. با این حال این بازی و سایر عناوین درون این فرنچایز، از تحسین شده‌ترین و پرمحتواترین بازی های نقش آفرینی ژاپنی هستند. Trails Of Cold Steel نه تنها یکی از طولانی ترین بازی های نقش آفرینی در مجموعه خود، بلکه در میان تمام بازی های JRPG است.

 • 2013 | Nihon Falcom | PC, Nintendo Switch, PlayStation 3/4

بازی Dark Souls

Dark Souls (106 ساعت برای تکمیل کردن)

شاهکار حماسی استودیوی FromSoftware در سال 2011 منتشر شد و بلافاصله توانست توجه اکثر رسانه‌ها و گیمرها در سراسر دنیا را به سوی خود جلب کند. بازی Dark Souls یک اکشن و نقش آفرینی فانتزی است که بر خلاف اکثر بازی های ژاپنی، در دنیایی الهام گرفته از افسانه‌های غربی جریان دارد. این بازی به درجه سختی بالا، باس‌های چالش برانگیز، طراحی مراحل پیچیده و داستان‌های درگیر کننده‌اش مشهور است.

با اینکه عناوین دیگر در این سری نیز پتانسیل قرار گرفتن در این لیست را دارند، ولی نسخه اول به دلیل طراحی مراحل متفاوت و متصل به هم و تنوع بالا در محیط‌هایش، یکی از لذت‌بخش‌ترین سفرهای طولانی و تأثیر گذار را برایتان فراهم می‌کند که اگر بتوانید آن را به اتمام برسانید، تا ابد فراموشش نمی‌کنید.

 • 2011 | FromSoftware | PC, Nintendo Switch, PlayStation 3/4, Xbox 360/One

بازی Darkest Dungeon

Darkest Dungeon (107 ساعت برای تکمیل کردن)

بازی Darkest Dungeon یک RPG ترسناک و فانتزی به شدت سخت است که به خاطر زیبایی منحصر به فرد و اشاراتش به سبک ترسناک لاوکرفتی شناخته شده است. بازیکنانی که به شروع این عنوان بپردازند، بلافاصله با حجم زیادی از دشمنان به شدت طاقت‌فرسا و مأموریت‌های کاملاً تصادفی ای روبرو می‌شنود که به هیچ شخصی رحم نمی‌کند.

حتی تمام کردن بخش آموزشی بازی نیز یک چالش واقعی بوده که هر کسی ممکن است از پس آن بر نیاید. در هر صورت یک سری گیمر به شدت سر سخت می‌توانند در جهان بازی جلو رفته و حتی به غول مرحله آخر هم برسند. این افراد قطعاً می‌توانند به دیگران پز داده و بگویند که یکی از چالش‌برانگیزترین، اعصاب خرد کن ترین و طولانی ترین بازی های نقش آفرینی تاریخ را به اتمام رسانده‌اند.

 • 2016 | Red Hook Studios | PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

بازی Final Fantasy Tactics Advance

Final Fantasy Tactics Advance (111 ساعت برای تکمیل کردن)

سری Final Fantasy به خاطر بازی‌های طولانی‌اش شناخته می‌شود، اما حجم محتوای ارائه‌شده در Final Fantasy Tactics Advance با در نظر گرفتن این موضوع که برای کنسول Gameboy Advance نینتندو توسعه داده شده ، بیش از پیش خیره کننده و جالب به نظر می‌رسد. این بازی به این دلیل که شباهت زیادی به سایر بازی های کلاسیک منتشر شده بر روی این کنسول دستی مانند Advance Wars دارد، حتی امروزه نیز به عنوان یکی از بهترین بازی های سری خود شناخته می‌شود. گیم پلی بازی عمیق، طولانی و درگیر کننده است. داستان و شخصیت پردازی‌ها نیز همانند تمام بازی های دیگر مجموعه، در بهترین حالت خود قرار داشته و شما را ناامید نمی‌کنند. یک سفر به شدت طولانی و در اندازه‌ای کوچک انتظارتان را می‌کشد.

 • 2003 | Square Product Development Division 4 | Game Boy Advance

بازی Dragon Quest VIII

Dragon Quest VIII (119 ساعت برای تکمیل کردن)

فرنچایز Dragon Quest با اینکه آن‌چنان در میان گیمرهای شرقی طرف‌دار ندارد، ولی همواره از پادشاهان بازی های نقش آفرینی در ژاپن محسوب می‌شود. این سری تابه‌حال ده‌ها نسخه رسمی و فرعی از خود منتشر کرده که هر کدام به نوعی ارزش تجربه دارند. با این حال اگر بخواهیم از نظر طولانی بوده این سفر، یک نسخه را برگزینیم، بازی Dragon Quest VIII: Journey Of The Cursed King بدون شک پیروز میدان خواهد شد.

این عنوان جذاب هشتمین نسخه رسمی در مجموعه بوده که سری را وارد دوران تازه‌ای از درخشش کرد. دنیای فانتزی این سری برای اولین بار وارد حالت تمام سه بعدی شده که به معنی دنیای بزرگ‌تر، داستان‌های حماسی‌تر و البته طولانی‌تر شدم سفر بود که البته کسی هم از این موضوع شکایتی ندارد.

 • 2004 | Level-5 | Android, iOS, PlayStation 2, Nintendo 3DS

بازی Kingdom Come Deliverance

Kingdom Come: Deliverance (128 ساعت برای تکمیل کردن)

اکثر بازی های نقش آفرینی دیگری که در این لیست مشاهده می‌کنید، به نحوی از المان‌های فانتزی و خیالی برای ارائه گیم پلی و داستان خود بهره گرفته‌اند؛ با این حال بازی Kingdom Come: Deliverance یک استثنای بزرگ است. این عنوان در دوران قرون وسطی و اروپای واقعی جریان داشته و خبری از اژدهایان و نابودی دنیا به دست شیاطین نخواهد بود.

چیزی که این بازی را برای خیلی‌ها تبدیل به تجربه دشوار ولی رضایت بخشی کرده، حس واقع‌گرایانه بودن اتفاقاتش است. شما باید برای استفاده از ابزار مختلف، ابتدا آن را بیاموزید. این پروسه‌های طولانی آموزش و انجام فعالیت‌های واقعی توسط شخصیت اصلی، باعث شده که Kingdom Come: Deliverance به شدت طاقت‌فرسا، ولی در نهایت فراموش نشدنی باشد.

 • 2018 | Warhorse Studios | PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

بازی Dragon Age Inquisition

Dragon Age: Inquisition (128 ساعت برای تکمیل کردن)

زمانی که بحث بهترین بازی های نقش آفرینی غربی به میان بیاید، از اولین سری‌هایی که به سرعت می‌درخشد، Dragon Age است. این مجموعه بازی افسانه‌ای توسط استودیوی BioWare توسعه یافته و شما را به سفرهای حماسی پر از هیولا، اژدها و شخصیت‌های فراموش نشدنی دعوت می‌کند. با این حال اگر بخواهیم یک نسخه را انتخاب کنیم که در زمینه دراز بودن مسیر ماجراجویی از دیگران پیشی می‌گیرد، باید به بازی Dragon Age: Inquisition اشاره کنیم. سومین نسخه رسمی از این مجموعه که در سال 2014 منتشر شد و توانست تحسین‌های فراوانی را به سوی خود جلب کند. این بازی یکی از طولانی ترین بازی های نقش آفرینی تاریخ و البته خوش ساخت ترین قسمت از مجموعه بزرگ Dragon Age محسوب می‌شود.

 • 2014 | BioWare | PC, PlayStation 3/4, Xbox 360/One

بازی Elden Ring

Elden Ring (131 ساعت برای تکمیل کردن)

کمی پیش به شاهکار استودیوی FromSoftware یعنی بازی Dark Souls اشاره کردیم. آن بازی با ارائه نوآوری‌های خارق‌العاده در طراحی یک ویدیو گیم، توانست تأثیر فراوانی بر روی صنعت داشته باشد و امروزه کلی بازی مشابه به آن ساخته می‌شود. با این حال خود استودیوی سازنده دست به کار شد تا اثری جاودانه، حماسی‌تر و عظیم‌تر از بازی های قبلی‌اش را تحویل مخاطبان دهد.

نام این محصول Elden Ring است. عنوان بزرگ، چالش برانگیز، پیچیده و زیبا که تا با ارائه دنیایی جهان آزاد، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا به هر شکلی که دوست دارند، به انجام مأموریت‌های گسترده بازی بپردازند. داستان سرایی به شکل دیوانه‌واری عمیق و پیچیده است و باس‌های فراوان این عنوان نیز برای ساعت‌ها شما را درگیر و عصبانی خواهند کرد.

 • 2022 | FromSoftware | PC, PlayStation 4/5, Xbox One/ X/S

بازی Tales Of Graces F

Tales Of Graces F (134 ساعت برای تکمیل کردن)

اگر از عاشقان بازی های نقش آفرینی ژاپنی باشید، قطعاً با نام یکی از مجموعه‌های دوست داشتنی‌شان به نام Tales آشنا هستید. این سری با اینکه نسبت به مجموعه‌های بزرگ‌تری مانند فاینال فانتزی شهرت و قدمت ندارد، ولی همواره توانسته بازی های به شدت باکیفیت و زیبایی را تقدیم جامعه کند. یکی از بهترین و البته طولانی ترین قسمت‌های این فرنچایز با نام Tales Of Graces F در سال 2009 منتشر شد.

با اینکه این بازی در کشور ژاپن طرف‌داران زیادی دارد، ولی آن‌چنان توسط مخاطبان غربی تحویل گرفته نشد. شاید دلیل این موضوع، انتشار اولش بر روی کنسول Wii باشد. در هر صورت اگر برای اولین بار می‌خواهید به این فرنچایز ورود پیدا کنید، به شما تجربه یکی از طولانی ترین بازی های نقش آفرینی را توصیه می‌کنیم.

 • 2009 | Namco Tales Studio | Wii, PlayStation 3

بازی Baldur’s Gate II Enhanced Edition

Baldur’s Gate II: Enhanced Edition (143 ساعت برای تکمیل کردن)

دوران طلائی بازی های نقش آفرینی غربی دهه 90 میلادی بود. بازی های آن دوران به گیم پلی‌های پیچیده و سخت خود معروف بوده که این روزها خیلی آن‌ها استقبال نمی‌شود. یکی از پدران این سبک در آن زمان سری افسانه‌ای Baldur’s Gate است. قسمت دوم این مجموعه در سال 2013 تمیزکاری شده و با بهبودهای فراوان باری دیگر منتشر شد تا گیمرهای جدید هم بتوانند برای اولین بار از یکی از شاهکارهای صنعت گیم لذت ببرند.

با این حال مکانیک‌های این بازی همواره سخت و کمی غیر منطقی هستند. Baldur’s Gate II: Enhanced Edition همچنین یکی از طولانی ترین بازی های نقش آفرینی تاریخ بوده که صدها ساعت از وقت شما را برای اتمام می‌گیرد. با این حال این تجربه‌ای عمیق است که تا مدت‌ها با شما خواهد ماند.

 • 2009 | Namco Tales Studio | PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

بازی Star Ocean The Last Hope

Star Ocean: The Last Hope (143 ساعت برای تکمیل کردن)

Star Ocean: The Last Hope در سال 2009 منتشر شد و در اصل حکم یک پیش درآمد برای خط داستانی سری اصلی Star Ocean را ایفا می‌کند. در زمینه گرافیکی و ظاهری، با همان بازی های انیمه استایلی طرف هستیم که از ویژگی‌های فضایی و علمی تخیلی برای روایت داستانشان بهره می‌برند. این بازی خیلی‌ها را به یاد آثاری مانند Final Fantasy VII می‌اندازد که تا حدودی با بازی های فضانوردی بزرگی مانند No Man’s Sky ترکیب شده است. اگر از طرف‌داران بازی های نقش آفرینی ژاپنی باشید، Star Ocean: The Last Hope به راحتی می‌تواند با بیش از 100 ساعت محتوایش، شما را راضی و خوشحال نگه دارد. این بازی همچنین شامل نسخه‌ای ریمستر شده می‌شود که چند سال پیش در بازار منتشر شده است.

 • 2009 | tri-Ace | PC, PlayStation 3/4, Xbox 360

بازی Persona 5 Royal

Persona 5 Royal (143 ساعت برای تکمیل کردن)

از نظر خیلی‌ها، بازی Persona 5 نه بهترین نسخه درون مجموعه خود محسوب می‌شود، بلکه یکی از بهترین بازی های نقش آفرینی تمام دوران هم هست. این عنوان به دلیل دنیای رنگارنگ و پر از شخصیت‌های دوست داشتنی، گیم پلی خلاقانه نوبتی، سیستم مبارزات پیچیده و داستانش بلافاصله توانست توسط گیمرها را در سراسر دنیا به سوی خود جلب کند.

این بازی همچنین آن‌قدر مأموریت‌های اصلی و فرعی را درون خود جای داده که تمام کردنش بیش از 100 ساعت به طول خواهد انجامید. به همین دلیل می‌توانیم به یکی از طولانی ترین بازی های نقش آفرینی ژاپنی نگاه کنیم. نسخه Royal این بازی در اصل ورژن بهبود یافته‌ای از عنوان اصلی بوده که شخصیت‌های جدید، داستان، موسیقی و کلی محتوای سرگرم کننده را به آن اضافه کرده است.

 • 2016 | P-Studio | PC, Nintendo Switch, PlayStation 3/4, Xbox One/X/S

بازی Divinity Original Sin II

Divinity: Original Sin II (153 ساعت برای تکمیل کردن)

در اولین نگاه، شاید بازی Divinity: Original Sin II خیلی با سایر نقش‌آفرینی‌هایی که در بازار وجود دارند، تفاوتی نداشته باشد. اما کافی است تا چند ساعت به تجربه آن بپردازید تا متوجه شوید که قرار است با یکی از دیوانه‌وارترین و پیچیده‌ترین بازی های این سبک طی سال‌های اخیر روبرو شوید. این بازی وفاداری خاصی به آثار کلاسیک نقش آفرینی رومیزی و بازی های قدیمی دهه 90 میلادی دارد.

سیستم مبارزات بازی و قابلیت ارتقای شخصیت اصلی آن‌قدر پیچیده و شاخه به شاخه است که نیاز به ده‌ها ساعت برای حرفه‌ای شدن دارد. دنیای بازی شامل صدها مأموریت اصلی و فرعی مختلف است که گویا هرگز تمام نمی‌شوند! همه چیز در این بازی آن‌چنان روی هم تلنبار شده و سنگین می‌شود که حتی حرفه‌ای‌ترین بازیکنان نیز در پایان گیج خواهند شد.

 • 2017 | Larian Studios | PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

بازی Stardew Valley

Stardew Valley (155 ساعت برای تکمیل کردن)

چه کسی گفته که طولانی ترین بازی های نقش آفرینی باید همواره شامل سیستم مبارزات پیچیده، مأموریت‌های درگیر کننده و داستان‌های عمیق باشند؟ گاهی اوقات گیمرها تنها به دنبال ساعاتی آرامش در زندگی خود هستند و یک بازی نقش آفرینی مزرعه داری می‌تواند دقیقاً همان حس را برایشان ایجاد کند.

Stardew Valley در سال 2016 منتشر شد و به دلیل اعتیادآوری فوق‌العاده بالایش، برخی از گیمرها را حتی برای هزاران ساعت درون خود حبس کرده است. این یک بازی مزرعه داری با المان‌های نقش آفرینی مانند صحبت با افراد شهر و گرفتن مأموریت‌های ساده است. اگر می‌خواهید برای ساعاتی هم از بازی های شلوغ و دیوانه‌وار دیگر درون این لیست فرار کنید، به شدت به شما تجربه عنوان دوست داشتنی Stardew Valley را توصیه می‌کنیم.

 • 2016 | ConcernedApe | iOS, Android, PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

بازی Fallout 4

Fallout 4 (158 ساعت برای تکمیل کردن)

با اینکه فرنچایز نقش آفرینی پسا آخرالزمانی Fallout در دهه 90 مسیر خود را به عنوان یکی از بازی های کلاسیک CRPG آغاز کرد، ولی امروزه هیچ کس آن عناوین را به خاطر ندارد. بازی های مدرن‌تر Fallout در اصل آثاری اکشن و نقش آفرینی با المان‌های شوتر هستند که به خطوط داستانی جذاب و دنیاهای تاریکشان شناخته می‌شوند.

یکی از محبوب‌ترین نسخه‌های این مجموعه که همچنین از طولانی ترین بازی های سری هم هست، قسمت چهارم با نام Fallout 4 است. این بازی دنیایی رنگارنگ و با کلی شخصیت اصلی و فرعی متنوع را به شما معرفی می‌کند که می‌توانید برای همه آن‌ها مأموریت انجام دهید. با در نظر گرفتن بخش‌های فرعی و البته بسته‌های الحاقی بزرگ، تمام کردن کل تجربه Fallout 4، حدود 158 ساعت طول می‌کشد.

 • 2015 | Bethesda Game Studios | PC, PlayStation 4, Xbox One

بازی Final Fantasy XII

Final Fantasy XII (160 ساعت برای تکمیل کردن)

Final Fantasy XII یا دوازدهمین نسخه رسمی در فرنچایز افسانه‌ای Final Fantasy یکی از دستاوردهای بزرگ کنسول نسل ششمی یعنی پلی استیشن 2 بود. این بازی دنیای عظیم و خط داستانی پیچیده را به سری وارد کرده بود که از نظر خیلی‌ها، پیش از این امکان‌پذیر نبود. با این حال این بازی به دلیل انتشار در اواخر نسل ششم که کنسول‌های جدید به بازار وارد شده بودند، آن‌چنان نتوانست تا به اندازه نسخه‌های دیگر سری در خاطر گیمرها بماند و تا حدودی فراموش شد. با این حال نسخه دوازدهم که یک ریمستر هم در حال حاضر در بازار دارد، هیچ چیزی از دیگر بازی های باکیفیت سری کم نداشته و آن‌چنان مراحل داستانی و فرعی درونش تلنبار شده که باید مدت زمان زیادی را در دنیای بازی سر کرده تا همه آن‌ها را تجربه کنید.

 • 2006 | Square Enix | PC, Nintendo Switch, PlayStation 2/4, Xbox One

بازی The Elder Scrolls IV Oblivion

The Elder Scrolls IV: Oblivion (184 ساعت برای تکمیل کردن)

زمانی که بحث بهترین بازی های نقش آفرینی غربی به میان می‌آید، کمتر فرنچایزی به اندازه سری The Elder Scrolls ادعای پادشاهی خواهد کرد. این مجموعه بازی باارزش مسیر خود را در دهه 90 میلادی با عناوین تأثیرگذاری آغاز کرده و به مرور توانستند بزرگ و بزرگ‌تر شوند. به عقیده بسیاری، حماسی‌ترین و خوش ساخت ترین بازی در این فرنچایز، قسمت چهارم یا همان The Elder Scrolls IV: Oblivion است. این بازی با بهبود بخشیدن به مکانیک‌های دیگر سری از جمله سیستم مبارزات، داستان سرایی و گرافیک، توانست انقلابی در این ژانر به وجود بیاورد که تأثیرش همچنان حس می‌شود. داستان پیچیده و درگیر کننده این بازی، پتانسیل این را داشته که گیمرها را برای ساعت‌ها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها مشغول و درگیر نگه دارد.

 • 2006 | Bethesda Game Studios | PC, PlayStation 3, Xbox 360