دانلود زیرنویس فارسی بازی God of War
ایکس باکس گیم پس
یحیی رحیمی

چرا سونی باید اجازه فعالیت ایکس باکس گیم پس در پلی استیشن را بدهد؟

یحیی رحیمی 3 بهمن 1400 5 دیدگاه

تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، خبر خوبی برای سونی نیست. این بدین معنی نیست که پلی استیشن ضربه می‌خورد و به آخر خط رسیده است؛ بلکه PS5 به موفقیت خود ادامه خواهد داد و به باور تحلیل‌گران، فروش آن دو برابر از ایکس باکس سری بیشتر خواهد بود. فیل اسپنسر در مصاحبه با شبکه CNBC رسماً گفت که مایکروسافت به دنبال ایده‌های جدید است و ایکس باکس گیم پس هم ایده‌ای است که بالاخره بقیه به اهمیت آن پی خواهند برد. قلعه‌ای که مایکروسافت می‌سازد، خطر جدی برای سونی خواهد بود که اگر پاسخ درستی به آن داده نشود، تعادل قدرت از بین خواهد رفت.

مدیریت پلی استیشن مدت‌هاست در حال سبک و سنگین کردن گیم پس است. جیم رایان مدتی پیش گفته بود که سرویس اشتراک بازی برای پلی استیشن مناسب نیست؛ زیرا که درآمد پلی استیشن از فروش بازی انحصاری در روز اول انتشار تأمین می‌‌شود. این گفته برای زمانی است که همچنان بازی‌های بزرگی مانند کالاف دیوتی، اورواچ و دنیای وارکرفت در مالکیت مایکروسافت نبود. بسیاری باور دارند که سونی باید یک شرکت بازی‌سازی بزرگ مانند اسکوئر انیکس را خریداری کند؛ اما گزینه سوم هم وجود دارد و آن، اجازه فعالیت به ایکس باکس گیم پس در پلتفرم پلی استیشن است.

ایکس باکس گیم پس سونی

ایکس باکس گیم پس فراتر از یک پلتفرم

ایده انتشار ایکس باکس گیم پس برای پلی استیشن محال به نظر می‌رسد؛ اما آن‌چنان که فکر می‌کنید نیست. سرویس EA Play در حاضر روی پلی استیشن فعالیت می‌کند و شما می‌توانید اشتراک نتفلیکس را تهیه کنید و فیلم و سریال تماشا کنید. گیم پس هم دقیقاً سرویسی است مشابه آن‌ها که انتشار آن برای کاربران پلی استیشن، منطقی خواهد بود. این دو شرکت در حال رقابت هستند؛ اما برعکس آنچه فکر می‌کنید، این رابطه مانند دو کشور درگیر جنگ نیست. این‌طور نیست که اگر دیگری ببازد، آن‌ یکی برنده می‌شوند؛ آن‌ها تنها زمانی سود می‌کنند که صنعت بازی رشد پیدا کند.

یکی از اصول کلاسیک اقتصاد به ما می‌گوید که بهترین راه برای رقابت آن است که مغازه‌ای دقیقاً کنار رقیب خود باز کنید. برای همین است که همیشه مغازه‌های مشابه، کنار همدیگر قرار دارند. این اصل هنگامی‌که صحبت به جنگ محتوا می‌رسد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. سرویس‌های سونی می‌توانند از سرویس‌های ایکس‌ باکس بهره ببرند و چه چیز بهتر از آنکه بتوانید بازی‌های جدید را روز اول برای پلی استیشن هم دریافت کنید.

فیل اسپنسر پس از خرید شرکت بتسدا توسط ایکس باکس گفت که بازی‌ها انحصاری نمی‌شوند و عناوین جدید برای هر پلتفرمی که ایکس باکس گیم پس روی آن وجود داشته باشد، منتشر می‌شود. فیل اسپنسر به‌صورت مداوم در حال فرستادن پالس همکاری با سونی است و مدیران پلی استیشن فعلاً می‌خواهند سرویس اشتراکی خود با نام اسپارتاکوس را امتحان کنند؛ اما این مربوط به زمانی است که اکتیویژن بلیزارد هنوز یک کمپانی مستقل بود. سرویس اشتراکی آن‌ها از بازی‌های بتسدا و اکتیویژن بلیزارد تهی خواهد بود و انتشار بازی‌های انحصاری در روز اول برای این سرویس هم، سود زیادی برای سونی ندارد.

پلی استیشن سونی

سونی به ایده‌های قدیمی چسبیده است

منظور ما از این چند پاراگراف آن است که موقعیت فعلی سونی در رقابت با ایکس باکس گیم پس مناسب نیست و این استراتژی باعث ضعیف شدن پلی استیشن در طی سال‌های آینده می‌شود. ممکن است شیوه مدیریت فعلی مناسب باشد؛ اما قدرت گیم پس در چند سال آینده مشخص می‌شود. تعداد کاربران گیم پس به 25 میلیون نفر رسیده است و مایکروسافت به‌شدت می‌خواهد این سرویس را تقویت کند و از عرضه آن برای پلی استیشن هم ابایی ندارد. مایکروسافت سال گذشته بازی‌هایی به ارزش 6300 دلار برای گیم پس منتشر کرد و از هزینه کردن نمی‌ترسد؛ تغییر کردن اصول اولیه برای سونی کار ساده‌ای نیست.

آنچه در نهایت باید گفت آن است که مدیران پلی استیشن از چنین ایده‌ای استقبال نمی‌کنند و استراتژی‌ فعلی آن‌ها، اجازه تغییر تصمیمات اولیه را نمی‌دهد. گزینه دیگر، ورود به یک جنگ سرد با خرید یک شرکت جدید است و سونی می‌تواند چند استودیو بازی‌سازی بخرد و بدهی خود را بالا ببرد؛ اما توانایی رقابت با فیل اسپنسر که نقدی خرید می‌کند را ندارد. گیم پس سرویسی است که در نهایت به یک نتفلیکس دیگر تبدیل خواهد شد.

مطالب مرتبط

سوالات متداول در رابطه با این محتوا

گیم پس برای چه پلتفرم‌هایی در دسترس است؟

سرویس گیم پس در حال حاضر برای ویندوز و ایکس باکس در دسترس است و کاربران موبایل هم می‌توانند از طریق سرورهای ابری، بازی‌های این سرویس را تجربه کنند.

۱

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه کاربران: 5 دیدگاه
 • Avatar

  پرهام فکری

  مهمان

  هر بازی که فروش خوبی نداره و قابل بازی نیست میره رو گیم پس بجز 2 3 تا بازی خوب بقیش غیر قابل تحمله یه بازی سونی مثل last of us یا god of war میارزه به کل گیم پس. امیدوارم اخرش سونی راه ماکروسافت پیش نگیره بره به سمت بازی های سرویسی و انلاین فقط برای درامد

  پاسخ دهید
 • Avatar

  محمد حسین

  مهمان

  سلام این مطلب زیاید حق به جانب نوشته شده هنوز برای این نتیجه گیری ها زوده این درست نیست هر چیزی تو ذهنمون هست بگیم

  پاسخ دهید
  • یحیی رحیمی

   یحیی رحیمی در پاسخ به محمد حسین

   نویسنده

   این مطالب به عنوان Opinion و عقیده در تمامی رسانه‌های دنیا نوشته میشه. مقالات تحقیقی و پژوهشی جای خود داره.

 • Avatar

  hamid

  مهمان

  نویسنده این مطلب کیه؟

  پاسخ دهید
  • یحیی رحیمی

   یحیی رحیمی در پاسخ به hamid

   نویسنده

   مطلب خبری نیست دوست عزیز


Adv
Adv