کسری کاظمی

فیلم و سریال هایی که قبل از شروع بازی Alan Wake 2 میتوانید ببینید

کسری کاظمی 28 آبان 1402 بدون دیدگاه
755 بازدید

سال 2023 یکی از بهترین سال ها برای طرف‌داران ژانر وحشت در صنعت گیم است. توجه به ترس‌های روان‌شناختی به جای آثار قدیمی و تکراری دیگر، نشان داده که ژانر وحشت در حال بازگشت به ریشه هایش است. بازی Alan Wake 2 یکی از نمونه های خوب این موضوع است که با ترکیب شدید ترس‌های روان‌شناختی، داستان‌گویی پیچیده و ادغام عجیب و غریب از سکانس‌های سینمایی، گیمرها را مجذوب خود کرده است. سازندگان بازی، Remedy Entertainment، تجربه‌ای را خلق کرده‌اند که به‌عنوان یک اثر منحصربه‌فرد و خاص در دنیای بازی‌ها جای می‌گیرد، اما ریشه‌های آن عمیقاً در یک جهان سینمایی و تلویزیونی است. در این مطلب به فیلم و سریال هایی که می‌توانید قبل از تجربه بازی آلن ویک 2 ببینید، نیم نگاهی خواهیم داشت.

بهترین فیلم و سریال های شبیه بازی Alan Wake 2

بازی Alan Wake 2 با الهام گرفتن از فیلم‌های کلاسیک و سریال های تلویزیونی، بازیکنان را در دنیایی غوطه‌ور می‌کند که در آن واقعیت و فانتزی در یک داستان کارآگاهی مهیج بسیار شبیه به نسخه قبلی خود، بازی اول Alan Wake درهم‌تنیده می‌شوند. سفر بازی در شهر مخوف Bright Falls، نمایانگر اتمسفر و عمق روایت فیلم‌های ترسناک و سریال های تلویزیونی جذاب است. داستان حول محور آلن ویک می‌چرخد، نویسنده‌ای که با شیاطین درونی و نیروهای تاریک بیرونی مبارزه می‌کند و با یک ناپدید شدن مرموز روبرو می‌شود. وی با پیشروی در داستان بازی متوجه می‌شود که نوشته‌هایش در حال تبدیل شدن به واقعیتی هولناک هستند.

روایت بازی که بین عمق روان‌شناختی و رمز و راز ماوراءالطبیعی قرار گرفته، جایگاهی در ژانر ترسناک ایجاد کرده است که یادآور سینما و تلویزیون است. به همین واسطه شاید خیلی‌ها بخواهند تجربه مشابهی را در آن رسانه‌ها نیز کسب کنند. پتانسیل داستان گویی بازی ها به ارتفاعات جدیدی رسیده و روایت‌های همه‌جانبه‌ای را ارائه می‌دهد که بازیکنان را عمیقاً درگیر می‌کند. میراث آلن ویک در این دگرگونی غیر قابل انکار است و با ارائه تجربه‌ای که به اندازه فیلم‌ها خوب است، به تکامل بازی های ترسناک کمک می‌کند. پس بیایید به تعدادی از فیلم و سریال هایی که قبل از شروع بازی Alan Wake 2 میتوانید ببینید بپردازیم.

15) True Detective

سریال True Detective

فصل اول سریال True Detective و سری بازی های Alan Wake در فضایی اتفاق می‌افتند که با تاریکی، رمز و راز و حس نگران‌کننده‌ای مشخص می‌شود. محیط نقش تعیین‌کننده‌ای در هر دو روایت دارند و حال و هوا و تنش داستان‌ها را شکل می‌دهند. در سریال، مناظر روستایی وهم‌آور لوئیزیانا به فضای غم‌انگیز سریال کمک می‌کند، در حالی که داستان بازی در شمال غربی اقیانوس آرام وهم‌آور، موفق به خلق محیطی به شدت غوطه‌ور در جوی تاریک و ماوراء طبیعی می‌شود. شخصیت‌های اصلی در سریال و بازی در حین عبور از چالش‌هایی که با آن‌ها روبرو می‌شوند، رشد و تحول شخصی قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

هم سریال و هم بازی عمیقاً به جنبه‌های روانی قهرمانان خود می‌پردازند. True Detective به بررسی آسیب‌های روان‌شناختی می‌پردازد که تحقیقات جنایی بر روی شخصیت‌های اصلی ایجاد کرده و به شیاطین شخصی و گذشته‌های دلخراش آنها می‌پردازد. به طور مشابه، Alan Wake سفر شخصیت اصلی را از طریق یک تجربه روان‌شناختی آزاردهنده و سورئال دنبال می‌کند که او با نیروهای تاریک مبارزه می‌کند و در ذهن خود برای مقابله با ترس‌ها و شک‌ها فرو می‌رود. هر دو روایت پیچیده و چندلایه هستند و مخاطب یا بازیکن را ملزم به توجه به جزئیات مختلف و سرنخ‌های پراکنده در طول داستان می‌کند که بسیار هیجان انگیز است.

14) Lady in the Water

فیلم Lady in the Water

فیلم Lady in the Water و سری بازی Alan Wake حول محور شخصیت نویسنده‌ای سردرگم می‌چرخد که با نیروهای ماوراء طبیعی و عناصر مرموز و پیچیده روبرو می‌شود. فیلم درباره زنی از دنیایی دیگر است و بازی درباره نویسنده‌ای است که به عواقب کار خودش می‌پردازد. هر دو روایت به شدت بر رشد شخصیت تمرکز دارند. شخصیت‌های اصلی کلیولند هیپ در فیلم و آلن ویک در بازی، در مواجهه با ترس‌های درونی و دشمنان بیرونی، رشد شخصی قابل توجهی را تجربه می‌کنند. هر دو روایت شامل برخورد با موجودات ماوراء الطبیعه یا ماورایی است که یکی جنبه مثبت داشته و دیگری به شدت تاریک و ترسناک است.

هر دو روایت این ایده را بررسی می‌کنند که داستان‌ها قدرت شکل دادن به واقعیت را دارند. در Lady in the Water، شخصیت‌ها نقش‌های خاصی را در یک روایت بزرگ‌تر ایفا می‌کنند، دقیقاً مانند شخصیت‌هایی که در نوشته‌های آلن ویک جان می‌گیرند. این فیلم در حالی که از برخی جنبه‌ها با آلن ویک متفاوت است، راز شگفت انگیز و تاریکی را برای طرف‌داران ژانر ترسناک فراهم می‌کند که آنها را از ابتدا تا انتها درگیر خود نگه می‌دارد. یک موضوع رایج از مبارزه با تاریکی با نور وجود دارد. در بازی، نور سلاحی در برابر نیروهای بدخواه است، در حالی که در فیلم شخصیت‌ها باید در تاریکی، برای یافتن نور حرکت کنند.

13) Lost

سریال Lost

هر دو عنوان Lost و Alan Wake 2 مخاطبان را در دنیایی از رمز و راز غوطه ور می‌کنند. Lost با جزیره مرموز و پدیده‌های غیر قابل توضیح جذاب شده، در حالی که Alan Wake 2 بازیکنان را به یک معمای روان‌شناختی هیجان انگیز می‌کشاند که در شمال غربی اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد. هر دو روایت شامل کشف رازهای پیچیده و درهم‌تنیده‌ای است که مخاطب را درگیر کرده و وادار به حدس زدن می‌کند. هر دو داستان در محیط‌های ایزوله و خفه کننده اتفاق می‌افتند؛ Lost در جزیره‌ای مرموز می‌گذرد که شخصیت‌هایش را از دنیای بیرون جدا می‌کند، در حالی که بازی در جنگل‌های وهم‌آور حس انزوا و ناراحتی ایجاد می‌کند.

هم سریال و هم بازی حول محور توسعه شخصیت قوی می‌چرخند. در Lost، هویت‌های پنهان، انگیزه‌ها و تعاملات شخصیت‌ها، داستان را پیش می‌برد. به طور مشابه، بازی Alan Wake 2 عمیقاً در روان قهرمان داستان می‌کاود و در هنگام مبارزه با نیروهای تاریک در بازی، افکار، ترس‌ها و مبارزات شخصی او را بررسی می‌کند. سریال به طیفی از اتفاقات غیر قابل توضیح، از هیولای دودی گرفته تا ویژگی‌های عرفانی جزیره می‌پردازد. بازی شامل نبردهایی با موجودات فراطبیعی است که از تاریکی بیرون می‌آیند و خطوط بین واقعیت و تخیل را محو می‌کنند. پس می‌توان به وضوح شاهد شباهت‌های فراوانی بین این دو اثر هنری بود.

12) Shutter Island

فیلم Shutter Island

فیلم Shutter Island و بازی Alan Wake 2 عناصر و فضاهای موضوعی مشترکی دارند که علی‌رغم اینکه رسانه‌های متفاوتی هستند، آن‌ها را برای مخاطبانشان جذاب می‌کند. اگر از بازی لذت می‌برید، دلایل قانع‌کننده‌ای برای تماشای این فیلم وجود دارد. هر دوی آن‌ها به قلمرو ترس روان‌شناختی می‌پردازند. آنها با برداشت‌های منطقی قهرمان داستان بازی می‌کنند و خطوط بین واقعیت و توهم را محو می‌کنند. در فیلم شخصیت اصلی با مرزهای مبهم عقل خود دست و پنجه نرم می‌کند، دقیقاً شبیه به مبارزه آلن ویک با واقعیتی که بر اساس تصور او شکل گرفته است. این موضع باعث می‌شود تا مخاطب خود نتایج نهایی را خلق کند.

اگر از پیچش‌های داستانی غیرمنتظره و روایت‌هایی که شما را در لبه صندلی‌تان نگه می‌دارد لذت می‌برید، از این فیلم ناامید نخواهد شد. فیلم، مانند بازی، از تحولات داستانی غیرمنتظره و لایه‌هایی از پیچیدگی استفاده می‌کند که تماشاگر را درگیر خواهد کرد. Shutter Island و Alan Wake 2 به کاوش در اعماق روان انسان می‌پردازند. آنها هر دو پیچیدگی‌های ذهن انسان، شیاطین درونی و نبرد با تصورات و ترس‌های خود را بررسی می‌کنند. هر دو روایت مخاطبان را به سفری در روان انسان می‌برند و قدرت ذهن را در شکل دادن به واقعیت به نمایش می‌گذارند. پس توصیه می‌شود تجربه این فیلم خاص و عمیق را از دست ندهید.

11) The Shining

فیلم The Shining

فیلم The Shining از شاهکارهای تاریخ سینما بوده که همانند سری بازی های Alan Wake، ریشه در وحشت روانی دارند. آنها نزول به جنون را بررسی می‌کنند و خطوط بین واقعیت و توهم را محو می‌کنند. در The Shining، انزوا و عناصر فراطبیعی مانند ارواح منجر به از هم گسیختگی در سلامت عقل قهرمان داستان می‌شود که یادآور گره گشایی روانی در Alan Wake است. هر دو اثر در ایجاد فضایی غم انگیز نسبت به رقبا برتری دارند. فضاهای خالی و وسیع هتل Overlook در این فیلم و راهروهای وهم‌آورش، حس انزوا و ترس را شبیه به فضای اتمسفریک اقیانوس آرام شمال غربی در بازی Alan Wake 2 ایجاد می‌کند.

شاهد مهم‌ترین نکته‌ای که پیوند اصلی بین این فیلم و بازی باشد، شخصیت اصلی آن‌ها است. هر دو کاراکتر نویسنده‌هایی هستند که با مشکلات روانی و عاطفی دست و پنجه نرم می‌کنند. هر دو اثر به مطالعات پیچیده شخصیت می‌پردازند. آنها دغدغه‌های روانی قهرمانانشان را مرور کرده و ترس‌ها، آسیب‌پذیری‌ها و تأثیر محیط اطرافشان بر حالات ذهنی‌شان را بررسی می‌کنند. The Shining به کارگردانی استنلی کوبریک، تجربه‌ای خیره کننده از لحاظ بصری و هنرمندانه را ارائه می‌دهد. فیلم‌برداری و کارگردانی فیلم منعکس کننده ماهیت غوطه ور و بصری خیره کننده Alan Wake 2 است و به داستان گویی خاص و عجیبش عمق می‌بخشد.

10) In the Mouth of Madness

فیلم In the Mouth of Madness

فیلم In the Mouth of Madness نیز همانند سری بازی Alan Wake بر روی شخصیت‌های نویسنده‌ای که با موضوعات ماورا طبیعی دست و پنجه نرم می‌کنند تمرکز دارد. هم فیلم و هم بازی به این ایده می‌پردازند که خلاقیت‌های نویسنده واقعی می‌شوند یا بر واقعیت تأثیر می‌گذارند. در فیلم، قهرمان متوجه می‌شود که دنیای تخیلی خلق شده توسط یک نویسنده در حال جاری شدن در واقعیت است و باعث هرج و مرج می‌شود. به همین ترتیب، بازی نیز نویسنده‌ای را دنبال می‌کند که دست‌نوشته‌اش شروع به زنده شدن می‌کند و خطوط بین آثار داستانی او و دنیای واقعی را محو می‌کند. این شباهت می‌تواند تجربه‌ای مشابه را برایتان خلق کند.

هم فیلم و هم بازی از وحشت روان شناختی استفاده می‌کنند. آنها با درک مخاطب از واقعیت بازی می‌کنند و فضایی را ایجاد می‌کنند که در آن قهرمان‌ها سلامت عقلشان را زیر سؤال می‌برند، زیرا مرزهای بین واقعیت و داستان به طور فزاینده‌ای محو می‌شوند. ترس فقط از هیولاها یا ترس‌های لحظه‌ای نیست، بلکه از عدم قطعیت در مورد واقعی بودن آن ناشی می‌شود. در فیلم، قهرمان به بخشی از داستان تبدیل می‌شود و روایتی را که نویسنده نوشته است، منعکس می‌کند. در بازی، قهرمان داستان متوجه می‌شود که به نظر می‌رسد نوشته‌های خودش اتفاقات اطرافش را دیکته کرده و او را به یک شرکت کننده ناخواسته در داستان خودش تبدیل می‌کند.

9) Mulholland Drive

فیلم Mulholland Drive

در فیلم مشهور Mulholland Drive، داستان پیچیده و قابل تفسیر است و سکانس‌هایی شبیه رویا و خط داستانی تکه تکه‌ای وجود دارد که مرزهای واقعیت را محو می‌کند. به طور مشابه، در بازی Alan Wake 2، درک قهرمان داستان از واقعیت در حالی که در دنیایی مرموز و سورئال حرکت می‌کند دچار پیچیدگی می‌شود. هم فیلم و هم بازی از رمز و راز به عنوان نیروی محرکه استفاده می‌کنند. Mulholland Drive به دلیل داستان معمایی‌اش که بینندگان را در حدس زدن نگه می‌دارد، با تعابیر متعدد و معانی پنهان شناخته می‌شود. به همین ترتیب، Alan Wake 2 نیز از سیستم مشابه ای برای پیچیده‌های روایتی بین دو شخصیتش استفاده می‌کند.

نمادگرایی در هر دو روایت نقش بسزایی دارد. Mulholland Drive اغلب نور و تاریکی را در تضاد قرار می‌دهد و نمادی از دوگانگی شخصیت‌ها و موقعیت‌ها خلق می‌کند. Alan Wake 2 از نور به عنوان سلاحی در برابر دشمنان تاریک و سایه استفاده می‌کند و بر مبارزه بین نور و تاریکی نه تنها به عنوان مکانیک گیم پلی بلکه به عنوان یک عنصر موضوعی تأکید می‌کند. فیلم در لس‌آنجلس، به ویژه منطقه اسرارآمیز و پر زرق و برق Mulholland Drive اتفاق می‌افتد، در حالی که بازی در یک شهر کوچک در شمال غربی اقیانوس آرام اتفاق می‌افتد و فضایی ترسناک و منزوی ایجاد می‌کند که انگار حکم یک شخصیت زنده را دارد.

8) Silence Of The Lambs

فیلم Silence Of The Lambs

Silence of the Lambs و بازی Alan Wake 2 ممکن است در ظاهر متفاوت به نظر برسند. یکی یک فیلم هیجان انگیز روان‌شناختی و دیگری یک بازی ترسناک ماوراء طبیعی است؛ اما آنها چندین شباهت قانع کننده دارند که روایتشان را به هم گره می‌زند. هم فیلم و هم بازی به پیچیدگی‌های ذهن انسان می‌پردازند. Silence of the Lambs بازی روانی گربه و موش بین کلاریس استارلینگ و هانیبال لکتر را بررسی می‌کند. به طور مشابه، بازی به روان قهرمان می‌پردازد و دنیایی را خلق می‌کند که در آن مرز بین واقعیت و ماوراء طبیعی محو می‌شود، دقیقاً مانند دست‌کاری‌های لکتر و چالش‌های روانی که کلاریس با آن مواجه است.

کلاریس استارلینگ در Silence of the Lambs و آلن ویک در بازی Alan Wake 2 هر دو شخصیت‌های چند بعدی هستند. آنها فقط قهرمانان استاندارد نیستند، بلکه افرادی هستند که با مبارزات درونی خود سروکار دارند. کلاریس در حین انجام تحقیقات پیچیده با تبعیض جنسیتی در حوزه کاری خود مواجه می‌شود. آلن با ناتوانی نویسنده در نوشتن و تاریکی درون خود دست و پنجه نرم می‌کند و منعکس کننده درگیری‌های درونی لکتر است. هانیبال لکتر باهوش، یک آنتاگونیست فریبنده و ترسناک است. به طور مشابه، بازی نیز موجودات تاریک و ماوراء طبیعی را معرفی می‌کند که سلامت عقل و آرامش قهرمان داستان را به چالش می‌کشد.

7) Seven

فیلم Seven

فیلم جنایی و به شدت محبوب Seven مخاطبان را در شهری غم‌انگیز و غرق باران غوطه‌ور می‌کند، و منعکس‌کننده فضای ترسناک و ترسناک شهر کوچک وهم‌آور Alan Wake 2 است. هر دو روایت به عمق روان‌شناختی می‌پردازند و پیچیدگی‌های ذهن انسان و جنبه‌های تاریک‌تر را بررسی می‌کنند. در Seven، کارآگاهان یک قاتل زنجیره‌ای را تعقیب می‌کنند که از هفت گناه کبیره به عنوان انگیزه در جنایات خود استفاده می‌کند و معمایی تاریک را برای قهرمان‌های داستان به وجود می‌آورد. این حس رمان گونه بودن و جنایی این فیلم را می‌توان به ساختار بازی های سری Alan Wake نیز ربط داد که نویسنده‌اش به ساخت رمانی جنایی می‌پردازد.

فیلم Seven بینندگان را با دوراهی‌های اخلاقی، ادراکات چالش برانگیز از عدالت، اخلاق و شرایط انسانی مواجه می‌کند. به همین ترتیب، Alan Wake 2 قهرمان خود را با معضلات اخلاقی مواجه می‌کند و خطوط بین واقعیت و خلقت خودش را محو می‌کند و او را وادار می‌کند تا سلامت عقل و اخلاقش را زیر سؤال ببرد. این دو اثر کاملاً متفاوت، در عین حال شبیه به هم مخاطبان را در سفری فراتر از سرگرمی قرار می‌دهند و به کاوش در روان انسان، ابهامات اخلاقی و پیچیدگی‌های ذهن انسان می‌پردازند. برخوردهای واقع‌گرایانه کارآگاهان با قاتل‌های سریالی در این فیلم، به دیالوگ نویسی قوی بازی Alan Wake 2 شبیه است.

6) Twilight Zone

سریال Twilight Zone

سریال Twilight Zone یک اثر پیشگامانه بود که به خاطر داستان‌های وهم‌آور و تامل برانگیزش که به قلمروی فراطبیعی، علمی تخیلی و تعلیق روان‌شناختی می‌پرداخت، شهرت داشت. تأثیر آن بر فرهنگ عامه غیر قابل انکار است و به عنوان یک الهام بخش مهم برای ایجاد سری بازی Alan Wake نقش مهمی داشت. این مجموعه بازی به شدت از عناصر موضوعی و سبک روایی Twilight Zone استفاده می‌کند. هم سریال و هم بازی بر تنش، رویدادهای مرموز و خطوط مبهم بین واقعیت و خیال تمرکز دارند. در هر دو، قهرمان اغلب با واقعیتی دست و پنجه نرم می‌کند که توسط نیروهای مرموز و غیر قابل توضیح دست‌کاری می‌شود.

ساختار روایی بازی Alan Wake 2 منعکس کننده ماهیت اپیزودیک Twilight Zone است. هر فصل از بازی مانند یک اپیزود پخش می‌شود که با یک قوس داستانی مستقل به روایت کلی و بزرگ‌تر کمک می‌کند. این رویکرد تقسیم‌بندی‌شده امکان کاوش عمیق‌تر در مضامین بازی و یک رمز و راز آشکار شبیه به داستان‌های مستقل در مجموعه تلویزیونی را فراهم می‌کند. هر دو ترکیبی از هیجانات روانی و احساس ترس و گمشدگی را ارائه می‌دهند و با استفاده از محیط، نورپردازی و تکنیک‌های داستان‌گویی برای ایجاد تنش و غوطه‌ور کردن بیننده یا بازیکن در دنیایی که مرزهای بین واقعیت و ناشناخته محو می‌شود تأکید دارند.

5) Videodrome

سریال Videodrome

Videodrome یک فیلم کلاسیک ترسناک به کارگردانی دیوید کراننبرگ و بازی Alan Wake 2، علی‌رغم اینکه متعلق به رسانه‌ها و دوره‌های مختلف هستند، پیوندهای موضوعی و سبکی جذابی را به اشتراک می‌گذارند. این فیلم به دلیل کاوش بین مرزهای ترسناک سرگرمی‌هایی مانند تلویزیون، رسانه و فناوری شناخته شده است. این فیلم به مفهوم دست‌کاری رسانه‌ها می‌پردازد و دنیایی تاریک و توهم‌آمیز را به تصویر می‌کشد که در آن یک تهیه‌کننده تلویزیون سیگنالی را کشف می‌کند که توهم‌های آزاردهنده‌ای را ایجاد می‌کند و واقعیت را تغییر می‌دهد. این یک سفر سورئال و روان‌شناختی است که به تأثیرات روانی رسانه‌ها بر ذهن انسان می‌پردازد.

داستان Alan Wake حول محور نویسنده‌ای می‌چرخد که خود را در داستانی گرفتار می‌یابد که نوشته است. همان‌طور که او شهر اسرارآمیزی را کاوش می‌کند، با نیروهای سایه‌ای مبارزه می‌کند که از طریق نوشته‌های خودش جان می‌گیرند. این بازی، بسیار شبیه به Videodrome، مرزهای بین واقعیت و تخیل را محو می‌کند و در روان قهرمان داستان و قدرت داستان سرایی فرو می‌رود. طنین موضوعی بین این دو در کاوش از تأثیر رسانه‌ها بر ادراک انسان و تمایز مبهم بین واقعیت و تخیل نهفته است. هر دو، قهرمان‌هایی را نشان می‌دهند که با نیروهای خارج از کنترلشان دست و پنجه نرم کرده و سفری تاریک را تجربه خواهند کرد.

4) X-Files

سریال X-Files

تأثیر X-Files بر بازی Alan Wake 2 یک مورد کاملاً درک شده توسط جامعه گیم است. هم سریال تلویزیونی و هم بازی به قلمروهای رمز و راز، پدیده‌های ماوراء طبیعی و هیجانات پیچیده‌ای می‌پردازند و شباهت‌هایی را در عناصر موضوعی و داستان سرایی خود ترسیم می‌کنند. X-Files که در ابتدا در دهه 1990 پخش شد، مخاطبان را با مأموران FBI مولدر و اسکالی که در حال بررسی پرونده‌های ماوراء الطبیعه بودند و تئوری‌های توطئه را با رویدادهای ماوراء طبیعی ترکیب می‌کردند، آشنا کرد. ساختار اپیزودیک آن، تمرکز بر اسرار و کاوش در ناشناخته‌ها به ویژگی‌های نمادین تبدیل شد که تخیل بینندگان را به خود جلب کرد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باعث ارتباط مستقیم این دو اثر به هم شده، داشتن دو کاراکتر اصلی و همچنین حضور یک مأمور FBI به عنوان یکی از شخصیت‌ها در Alan Wake 2 است. داستان سرایی بازی به شدت تحت تأثیر ویژگی‌های کارآگاهی و جستجو برای یافتن حقیقت در سریال است که نتیجه این تحقیق شخصیت‌ها را با موارد تخیلی فراوانی روبرو می‌کند که از حفره‌ها و پیچش‌های داستانی برای درگیر نگه داشتن بازیکنان استفاده می‌کند. سازندگان بازی، از جمله سم لیک، آشکارا به تأثیر سریال X-Files بر توسعه بازی اذعان می‌کنند و از آن به عنوان منبع اصلی الهام یاد می‌کنند. پس تماشای آن را به همه گیمرها توصیه می‌کنیم.

3) Inception

فیلم Inception

Inception به کارگردانی کریستوفر نولان، مخاطب را به سفری شگفت‌انگیز از میان رؤیاهای درون رویا می‌برد و به بررسی دست‌کاری واقعیت و ناخودآگاه می‌پردازد. مفهوم اصلی فیلم شامل ایده ورود و دست‌کاری رؤیاها برای کاشت یا استخراج اطلاعات است. این مضمون جستجو در لایه‌های آگاهی و دست‌کاری واقعیت به شدت با عناصر اصلی Alan Wake 2 هماهنگ می‌شود. روایت بازی در فضایی رخ می‌دهد که تاریکی، نور و قدرت تخیل نقش اصلی را ایفا می‌کنند. آلن ویک با نیروهای شرور مبارزه کرده و از نور برای مبارزه با تاریکی، دقیقاً مانند نحوه دست‌کاری عناصر رویا توسط شخصیت‌های فیلم Inception استفاده می‌کند.

فیلم Inception و بازی Alan Wake 2 هر دو روایت‌های فریبنده‌ای هستند که پیچیدگی‌های واقعیت را بررسی می‌کنند و در قلمروهای ذهن و خطوط مبهم بین آنچه واقعی است و آنچه تصور می‌شود کاوش می‌کنند. در حالی که آنها در رسانه‌های مختلف خلق شده‌اند، شباهت‌ها و تأثیرات جالبی بینشان وجود دارد. هر دو اثر اعماق روان انسان و شکنندگی بالقوه واقعیت را بررسی می‌کنند، جایی که ادراک با تخیل محو می‌شود. تجربه عبور از لایه‌های مختلف واقعیت و مبارزه با ماهیت حقیقت، مضامینی هستند که در هر دوی این عناوین به شدت طنین‌انداز می‌شوند. پس تماشای این فیلم هیجان انگیز و بسیار پیچیده را به هیچ وجه از دست ندهید.

2) Twelve Monkeys

فیلم Twelve Monkeys

Twelve Monkeys، یک فیلم علمی تخیلی تامل برانگیز به کارگردانی تری گیلیام، به بررسی سفر در زمان، آینده‌ای دیستوپیایی و پیچیدگی‌های علیت می‌پردازد. بازی Alan Wake 2 همچنین به موضوعات مشابهی از جمله روایتی تاریک و مرموز با کاوش عمیق عناصر روان‌شناختی می‌پردازد که از اتمسفری نفس گیر نیز برخوردار است. در حالی که فیلم و بازی دارای داستان‌ها و رسانه‌های متفاوتی هستند، Alan Wake 2 از منابع مختلفی الهام می‌گیرد و تأثیر Twelve Monkeys ممکن است غیرمستقیم باشد تا مستقیم؛ با این حال، آنها عناصر موضوعی و شخصیت‌های با ذهن درگیر و آشفته را بین خودشان به اشتراک می‌گذارند.

فیلم Twelve Monkeys آینده‌ای تلخ را ارائه می‌دهد که در آن از سفر در زمان برای جلوگیری از یک رویداد فاجعه بار استفاده می‌شود. این مفهوم تغییر گذشته برای تغییر آینده، موضوع اصلی بسیاری از روایت‌های سفر در زمان است. به همین ترتیب، در Alan Wake 2، قهرمان داستان نویسنده‌ای است که می‌تواند واقعیت را از طریق کلمات نوشته شده‌اش دست‌کاری کند. دست‌کاری واقعیت و پیامدهای تغییر آن با عناصر علت و معلولی که در Twelve Monkeys مورد بررسی قرار گرفته‌اند، مشابهت دارد. به تمام این ها شخصیت‌هایی که به دنبال یافتن جواب هستند را اضافه کنید، تا شاهد الهام گیری واضحی از این فیلم در بازی باشید.

1) Twin Peaks

فیلم Twin Peaks

Twin Peaks و Alan Wake 2 رابطهٔ خویشاوندی دارند که نادیده گرفتن آن سخت است. هر دو در قلمرو رمز و راز، ماورا طبیعی و توطئه‌های شهری کوچک کاوش می‌کنند و روایت‌های قانع‌کننده‌ای می‌سازند که مرزهای بین واقعیت و ناشناخته را محو می‌کند. Twin Peaks که توسط دیوید لینچ و مارک فراست ساخته شده، در اوایل دهه 90 پدیدار شد و یک ژانر را با داستان سرایی مرموز و شخصیت‌های عجیب و غریبش تعریف کرد. این فیلم رازهای وهم‌آور یک شهر به ظاهر ایده‌آل را بررسی می‌کند و اسراری را که در زیر سطح آن نهفته است آشکار می‌کند. به همین دلیل شباهت زیادی با این سری بازی جذاب دارد.

داستان بازی منعکس کننده محیط وهم آلود شهر کوچک و اتفاقات مرموز سریال است. قهرمان داستان، نویسنده‌ای به نام آلن ویک، با ورود به شهری که توسط نیروهای فراطبیعی محاصره شده است، با واقعیتی مواجه می‌شود که هضم آن سخت است. شباهت‌ها مشهود است: شهر منزوی، تداخل نور و تاریکی، و کاوش در روان انسان. تأثیر Twin Peaks بر Alan Wake 2 از چند جهت عمیق است. هر دو روایت شامل تحقیق در مورد ناشناخته‌ها می‌شود، اغلب از طریق چشمان یک فرد خارجی که تلاش می‌کند تا پدیده‌های عجیب و غریب شهر را درک کند. به همین واسطه این سریال به راحتی در صدر لیست بهترین‌های ما قرار می‌گیرد.

جمع بندی

دنباله‌ای که مدت‌ها انتظارش را داشتیم، بازی Alan Wake 2 نه‌تنها ردپای نسخه قبلی خود را دنبال می‌کند، بلکه شخصیت‌های جدید و روایتی بسیار تاریک را که شامل یک پیچش داستانی و یک نسخه مرموزتر از آلن ویک می‌شود معرفی می‌کند. این نسخه نه تنها بازیکنان را دوباره به دنیای ترسناک Bright Falls دعوت می‌کند، بلکه فرصتی تازه برای سازندگان است تا الهامات سینمایی در پشت پرده روایت غنی بازی را دوباره به رخ بکشند است. جای بحثی نیست که بازی های سری Alan Wake از فیلم‌ها و سریال های بسیاری الهام گرفته‌اند و در کنار آن توانسته‌اند به بهترین شکل ممکن ایده‌های تازه‌ای را تقدیم طرف‌داران وحشت کنند.

سم لیک، مدیر خلاق Remedy Entertainment، شبیه به هیدئو کوجیما، از تحسین‌کنندگان سرسخت ادبیات، فیلم و تلویزیون است. میل او به ایجاد تأثیرات در آثارش، بازی Alan Wake 2 را به گنجینه‌ای برای کسانی که مشتاق کشف منابع الهام بخش این شاهکار هستند تبدیل کرده است. فهرست فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی توصیه‌شده در این لیست نه تنها برای تطبیق با ماهیت بازی، بلکه برای ارائه یک تجربه همه‌جانبه به طرف‌دارانی که به دنبال آن هیجان مورمور کننده شبیه به دنیای آلن ویک هستند، تنظیم شده است. پس پاپ‌کورن‌های خود را آماده کرده و چراغ‌ها را خاموش کنید تا ما شما را به دنیای ترس و رازهای تاریک هدایت کنیم.

برای علاقه‌مندانی که مشتاق تجربه دوباره حس و حال جذابیت وهم‌آور بازی Alan Wake 2 هستند، این مجموعه دست‌چین شده از فیلم‌های ترسناک و سریال های تلویزیونی برای کاوش در روایت‌هایی است که رقص شدیدی را بین واقعیت و خیال به اشتراک می‌گذارند. در این لیست آثار کارآگاهی، معمایی، درام و حتی طنز سیاهی را پیدا می‌کنید که به راحتی می‌توانند شما را برای ساعت‌های فراوان درگیر کنند. حتی می‌توان گفت که خیلی از این آثار لیست الهام بخش مستقیم داستان آلن ویک بوده‌اند. اگر شما نیز فیلم و سریال هایی مد نظر دارید که در این لیست حضور پیدا نکردند، توصیه می‌کنیم که آن‌ها را در بخش نظرات به ما معرفی کنید.

منبع: TheGamer

Youtube Par30Game

مطالب مرتبط