بازی های شبیه به Max Payne
سارا هابطی

آشنایی با بازی های شبیه به Max Payne

سارا هابطی 26 آبان 1402 بدون دیدگاه
1,827 بازدید

تا به امروز عناوین بسیار زیادی در سال‌های مختلف وارد دنیای پر تلاطم بازی‌های ویدیویی شده‌اند که توانستند با ارائه گیم پلی و داستانی به یادماندنی و خاطره‌انگیز در دل میلیون‌ها گیمر حک شوند و با گذشت زمان ارزش خود را چندین برابر کنند. فرنچایز Max Payne از آن دست از عناوینی است که هیچگاه از ذهن گیمرها پاک نخواهد شد. بعد از انتشار آخرین نسخه از سری بازی‌های مکس پین، استودیوهای بازی‌سازی زیادی دست به اقدامات مختلفی زدند و با الهام‌گیری از مکانیک‌های جذاب خصوصا قابلیت Bullet-Time این مجموعه سعی داشتند آثار خود را به یادماندنی کنند. در ادامه همراه پارسی گیم با بازی های شبیه به Max Payne باشید که می‌خواهیم بررسی کنیم کدام یک از این آثار جدید با الهام از فرنچایز مکس پین توانستند به موفقیت برسند.

بازی های شبیه به Max Payne که می‌توانید تجربه کنید

بازی مکس پین یک داستان تاریک همراه با فضایی نا آرام را روایت می‌کند و اکشن جذاب و مکانیک شلیک گلوله (Bullet-Time) در این میان زیبایی بازی را چندین برابر کرده است. همین ایده ساده سبب شده است که درگیری‌های این اثر تا حد زیادی رنگ و روی فیلم‌های سینمایی را به خودش بگیرید. در قدم اول شاید پیدا کردن بازی های شبیه به مکس پین تا حدودی کار راحتی نباشد، اما لیستی که در ادامه به شما ارائه می‌دهیم به راحتی توانسته‌اند حس تیراندازی کلاسیک مشابه به عنوان مکس پین را برایتان تداعی کنند. پس بی وقفه به سراغ لیست بازی های شبیه به Max Payne جذابمان می‌رویم.

1) بازی Rollerdrome

بازی Rollerdrome

این اثر جذاب حس اسکیت سواری را با گیم پلی تیراندازی سوم شخص ادغام کرده است و گیمرها را مجبور به انجام ترفندهای مختلف برای حفظ امتیاز می‌کند. برای این‌که این چالش با موفقیت انجام شود، بازیکنان باید تا جایی که می‌توانند از آسیب‌های احتمالی دوری کنند و همزمان ماموریت‌های مهم را انجام دهند. در بین مسیر اسکیت سواری با دشمنان زیادی روبرو خواهید شد و باید با استفاده از سلاح‌های مختلف این افراد را شکست بدهید.

در بین بازی های شبیه به Max Payne عنوانی مثل بازی Rollerdrome دیده می‌شود که از لحاظ گیم پلی شباهت‌های زیادی به بازی مکس پین دارد. روند این اثر ورزش اسکیت سواری را با درگیرهای مسلحانه ادغام کرده است، به همین خاطر لحظات اکشن با یک حس متفاوت القا می‌شوند. از طرف دیگر عنوانی مثل My Friend Pedro مکانیزیم شلیک گلوله شبیه به بازی مکس پین دارد و زمان تیراندازی به دشمنان، بازی Max Payne را به خاطرتان می‌آورد.

بازی Rollerdrome دارای مکانیزم زمان‌بندی شلیک گلوله (Bullet-Time) است و به بازیکنان اجازه می‌دهد که در بین درگیری‌های مختلف سکانس‌های جذاب سینمایی از برخورد گلوله به دشمنان خلق کنند. این اتفاقات در بین درگیری‌های مسلحانه گیمرها را به یاد بازی مکس پین می‌اندازد. با این حال عنوان Rollerdrome توانسته است به داستان غمناک و تاریک مکس پین رنگ و لعاب یک داستان علمی تخیلی را بدهد.

2) بازی My Friend Pedro

بازی My Friend Pedro

عنوان My Friend Pedro یک بازی شوتر خاص است که توسط کمپانی Devolver Digital منتشر شد. در این اثر مکانیک فیلم‌برداری در زمان شلیک گلوله‌ها شبیه به عنوان مکس پین است و واکشن‌های سریع این اثر تا حدودی از بازی Hotline Miami ایده‌برداری می‌کند. داستان اصلی این عنوان توسط یک موز بامزه روایت می‌شود و سازنده بازی تمام خلاقیتش را برای نحوه انجام این فرایند به کار برده است.

بازی My Friend Pedro به گیمرها روی استایل تیراندازی تمرکز زیادی دارد. به این صورت که بازیکنان این امکان را دارند تا از بین مهاجمین اهداف خود را تقسیم‌بندی کنند و به شکل همزمان به دشمنان مختلف شلیک نمایند. وقتی که این اثر جذاب از مکانیزم شلیک گلوله‌ها به صورت اسلوموشن و کمانه‌دار استفاده می‌کند، به راحتی تبدیل به روان‌ترین عنوان اکشن در بین بازی‌های تیراندازی سال‌های اخیر و بازی های شبیه به Max Payne می‌‌شود.

3) بازی Control

بازی Control

با این‌که توسعه‌دهنده بازی کنترل و عنوان مکس پین هر دو از یک کمپانی مشترک هستند، اما مثل یکدیگر از گیم پلی یکسانی برخوردار نیستند و شما در بازی Control مکانیک زمان گلوله (Bullet-Time) را تجربه نمی‌کنید. این اثر تا حدودی با بازی مکس پین تمایز دارد، اما وجه اشتراک هر دو را در روند روایت داستان بازی خواهید شناخت که لحنی ناراحت‌کننده و فضایی تاریک را ارائه می‌دهد.

بازی کنترل در گیم پلی خودش صحنه‌های اکشن زیادی را گنجانده است و همراه با روایت جالب و دوست‌داشتنی خودش، گیمر را مجاب به ادامه دادن گیم پلی می‌کند. تنظیمات محیط بازی در فضایی به نام (the Oldest House) یکی از ترسناک‌ترین و عجیب‌ترین محیط‌ها را در بین بازی‌های مدرن ارائه می‌دهد. از نظر زیبایی‌شناسی با یک محیط بیگانه آشنا خواهید شد که خودش را به خوبی با روایت بازی تطابق داده است.

4) بازی F.E.A.R

بازی F.E.A.R

بیش‌تر گیمرها عنوان F.E.A.R را به گیم پلی اول شخص و دشمنان همراه با هوش مصنوعی تقویت شده‌اش می‌شناسند. بازی F.E.A.R تجربه یک محیط ترسناک و دلهره‌آور یک داستان تاریک را پیش می‌برد و کمک می‌کند تا همه چیز را در بین نبردهای بی شمار و طاقت فرسای بازی حفظ کنید. همانند عنوان‌های مختلف مکس پین می‌توانید از مکانیک Bullet-Time استفاده کنید، البته استفاده از این قابلیت در بین اقدامات خشن هوش مصنوعی دشمنان امری ضروری محسوب می‌شود.

دید اول شخص در بین درگیری‌ها، عدم تنوع دشمنان در مبارزات و محیط‌های ساده و تکراری بازی F.E.A.R، دقیقا همان حس عنوان مکس پین را ارائه می‌دهد. تمام خصوصیات این اثر منحصر به فرد دقیقا همان اکشن‌های سینمایی و لحظه‌های ناراحت‌کننده عنوان Max Payne را برای بازیکنان تداعی می‌کند.

5) بازی Trepang2

بازی Trepang2

این عنوان از بازی‌هایی مثل FEAR و Max Payne 3 ایده‌های زیادی گرفته است و تاثیر آن‌ها را در گیم پلی بازی به خوبی حس می‌کنید. هرچه که داستان جلوتر می‌رود متوجه یک روایت هولناک خواهید شد که گان پلی آن شباهت‌های زیادی به بازی مکس پین دارد. مکانیزم نبردهای این اثر، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا در درگیری‌های جنگی حضور داشته باشند.

با این حال می‌توانیم ادعا کنیم که بازی Trepang2 در روایت داستان خودش کم کاری کرده است، اما در قسمت گیم پلی اول شخص ترسناک خودش تا حدودی توانسته کمبود قسمت داستانی را جبران کند.  گان پلی جذاب و مهیج این عنوان به گیمرها اجازه می‌دهد تا دشمنان را با افراطی‌ترین حالت ممکن نابود کنید. سعی کنید مهارت‌های خود را در بالاترین حد ممکن قرار دهید تا در درگیری‌های مختلف بازی بتوانید از اسلحه‌های مختلف و با استفاده از مکانیک Bullet-Time، دشمنان را از پای دربیاورید.

6) بازی MAXIMUM ACTION

بازی MAXIMUM ACTION

این بازی در میان بازی های شبیه به Max Payne، تاثیر زیادی از سینمای اکشن هنگ کنک گرفته است و صحنه‌های اسلوموشن تیراندازی زیادی دارد. گیم پلی عنوان MAXIMUM ACTION به گیمرها احساس قهرمان بودن در فیلم‌های اکشن را می‌دهد، این حس در بیش‌تر فضاهای بازی احساس می‌شود که بی ربط با سکانس‌های فیلم The Matrix نیست. در این عنوان مهیج نیز می‌توانید مثل بازی مکس پین حمام خون راه بیاندازید.

در بین بازی های شبیه به مکس پین عنوان MAXIMUM ACTION ایده‌برداری زیادی از بازی Max Payne کرده است. هر چقدر که گیم پلی بازی پیش می‌رود، طراحی مدل‌های شخصیتی و صحنه‌های درگیری بازی این موضوع را بیش‌تر به رخ بازیکنان می‌کشند. البته در جلوه‌های بصری و طراحی محیط بازی تیم توسعه‌دهنده تا حدودی کم کاری کرده است، اما در گیم پلی این اثر سعی شده که این موضوع تا حدودی جبران شود. روند داستان بازی از دید اول شخص پیش می‌رود و سازندگان بازی سعی کرده‌اند طرفداران بازی‌های هم سبک عنوان Max Payne را تا حد امکان راضی نگه دارند.

7) بازی El Paso, Elsewhere

بازی El Paso, Elsewhere

در عنوان El Paso, Elsewhere مبارزه با موجودات عجیب و غریب در یک اتمسفر مرموز و روانی را تجربه خواهید کرد. تمام وقایع داستان در یک هتل رخ می‌دهد که سعی شده تا حدودی شبیه به بازی مکس پین باشد. داستان این اثر در کنار گیم پلی جذاب و اکشن خودش توانسته است نحوه روایت داستان تاریک و غمناک خودش را حفظ کند. در این اثر شما امکان استفاده از مکانیزم شلیک گلوله (Bullet-Time) را دارید و می‌توانید با حرکات‌های اسلوموشن در حین تیراندازی موجودات ترسناک بازی را یکی پس از دیگری نابود کنید.

با این‌که جلوه‌های بصری و محیط بازی با استفاده از المان‌های گرافیکی قدیمی طراحی شده‌اند ولی گیم پلی این عنوان تجربه متفاوتی را از لحظات درگیری با موجودات ترسناک به شما ارائه می‌دهد. علاوه بر این، داستان و گیم پلی بازی El Paso, Elsewhere آن قدر بی نقص ساخته شده که دیگر سبک و سیاق قدیمی بودن طراحی بازی به چشم بازیکنان نمی‌آید.

کلام پایانی

احتمالا می‌دانید که تا به امروز چندین سال است که از عرضه سری بازی مکس پین می‌گذرد و عناوین زیادی سعی داشتن با مکانیک‌های مشابه این فرنچایز به موفقیت و محبوبیت برسند. اما به جرات می‌توانیم بگوییم که نسخه اول بازی Max Payne انقلابی بزرگ و منحصر به فرد در صنعت گیم به وجود آورد که هنوز که هنوزه آثار زیادی با الهام‌گیری از این مجموعه در حال ساخت هستند. با این حال ما سعی داشتیم به معرفی بازی های شبیه به Max Payne بپردازیم تا علاقمندان به این سبک از تجربه دیگر آثار لذت ببرند و لحظات جالب و به یادماندنی برای خودشان خلق کنند. با تمام این موارد نظر شما در رابطه با فرنچایز محبوب مکس پین چیست؟ آیا تا به امروز موفق به تجربه این سری بازی محبوب گشته‌اید؟ شما عزیزان می‌توانید نظرات خود را با تیم پارسی گیم و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

Youtube Par30Game

مطالب مرتبط

سوالات متداول در رابطه با این محتوا

بازی‌های Max Payne در چه سال‌هایی منتشر شدند؟

 اولین نسخه از بازی مکس پین در سبک تیراندازی سوم شخص نئو-نوآر است که توسط استودیو رمدی انترتینمنت ساخته و در سال 2001 منتشر شد و آخرین نسخه آن در سال 2012 به پایان رسید.

۱
arongroups

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه کاربران: 0 دیدگاه
  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.