فرمت RAR ویندوز WinRAR
یحیی رحیمی

پشتیبانی از فرمت RAR به ویندوز اضافه شد؛ خداحافظ WinRAR

یحیی رحیمی 7 خرداد 1402 بدون دیدگاه
761 بازدید

مایکروسافت پس از چند دهه قابلیت مورد انتظاری را به سیستم‌عامل ویندوز اضافه می‌کند. این شرکت آمریکایی هفته گذشته اعلام کرد که پشتیبانی از فرمت فشرده‌سازی RAR و 7z رسماً به این سیستم‌عامل اضافه می‌شود. با این حساب اجرای فایل‌های رار بدون نیاز به WinRAR ممکن خواهد بود و باید کم‌کم با این نرم‌افزار فشرده‌سازی محبوب خداحافظی کنیم.

ویندوز 11 طبق گفته کاربران مشکلات طراحی دارد و برای نمونه منو کلیک راست یا تسک‌بار چندان خوب طراحی نشده‌اند، اما به نظر می‌رسد که مایکروسافت به این انتقادها اهمیتی نمی‌دهد و بلکه تصمیم گرفته تا امکان فشرده‌سازی و اکسترکت فایل‌های زیپ را فراهم کند. فرمت زیپ اولین بار در سال 1989 معرفی شد و فرمت RAR نیز در سال 1993‌آغاز به کار کرد. ویندوز در طی 30 سال اخیر از این دو فرمت مشهور پشتیبانی نکرده است و در واقع دوازده نسخه مختلف از این سیستم‌عامل لازم بود تا بالاخره بتوانیم ابزار لازم برای باز کردن و اجرای چنین فایل‌هایی را به‌صورت مستقیم دریافت کنیم.

فرمت 7z‌ در حال حاضر چندان محبوب نیست و فایل‌های کمی از این فرمت استفاده می‌کنند. این فرمت بیشتر در زمینه پخش غیرقانونی فایل‌های محتوا اهمیت دارد، اما فرمت RAR بسیار محبوب است و شرکت‌های مختلفی از آن استفاده می‌کنند. مایکروسافت در طی کنفرانس بیلد از قابلیت‌های تازه‌ای برای ویندوز 11 از جمله ابزارهای هوش مصنوعی تازه رونمایی کرد. آن‌ها همچنین قول پشتیبانی مستقیم از فرمت 7-zip و Rar و همچنین gz را دادند. قرار است که این فرمت‌ها به‌وسیله کتاب‌خانه‌های منبع باز به ویندوز اضافه شوند.

فرمت RAR ویندوز WinRAR

پشتیبانی از فرمت RAR در ویندوز

ردموندی‌ها می‌گوید که فرایند فشرده‌سازی و باز کردن چنین فایل‌ها نیز بهتر خواهد شد و ویندوز 11 به‌طور مستقیم این فایل‌ها را خواهد شناخت. افزودن این قابلیت و پشتیبانی از فرمت‌های فشرده‌سازی فایل واکنش‌های مختلفی به همراه داشت. کاربران ردیت و توییتر شروع شوخی و مزه‌پرانی کردند و نوشتند که این قابلیتی است که ما سال‌ها منتظرش بودیم و دیگر ویژگی‌های جدید ویندوز برای آن‌ها اهمیتی ندارد. در سوی دیگر پشتیبانی مستقیم از فایل RAR به معنی خداحافظی با نرم‌افزار محبوب WinRAR است.

نرم‌افزار WinRAR مدت‌هاست مانند آچارفرانسه گیمرها و کاربران ویندوز عمل می‌کنند و با اجرا و فشرده‌سازی فایل‌ها، میلیون‌ها نفر را بی‌نیاز از هرگونه نرم‌افزار دیگری کرده است. این نرم‌افزار اگرچه پولی است، اما می‌توان تا بی‌نهایت هم از آن استفاده کرد. با این حساب دیگر نیازی به وین رار برای اجرای فایل‌های فشرده نخواهد بود. مایکروسافت می‌گوید قابلیت جدید همین هفته به بیلد پیش‌نمایش ویندوز اضافه می‌شود و چند ماه آینده در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

منبع: PCGAMER

تبليغات
دانلود

مطالب مرتبط

arongroups

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه کاربران: 0 دیدگاه
  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

afrak