بازی GTA IV
محمد صادق شجاعی

چگونه بازی GTA IV استانداردهای سبک جهان‌باز را ارتقا داد

محمد صادق شجاعی 7 آذر 1400 5 دیدگاه

از زمان عرضه GTA 4، یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌های سری GTA، حدود 13 سال می‌گذرد. این اثر با داستان بی‌نظیر و دنیای فوق‌العاده‌اش به چنان تجربه‌ای تبدیل شد که تمامی بازیکنان با هر سن و سال و سلیقه‌ای می‌توانند از انجام آن لذت ببرند. بازی جی تی ای 4 که یکی پرفروش‌ترین و موفق‌ترین آثار تمام دوران محسوب می‌شود، پروتاگونیست جدیدی معرفی کرد که به لحاظ شخصیت‌پردازی در بین کاراکتر‌های بازی‌های Open-World تقریبا بی‌رقیب است. تمامی این ویژگی‌ها، در کنار دیگر نقاط قوت متعدد بازی Grand Theft Auto 4 باعث شده‌اند که این اثر استاندارد‌های Open-World را ارتقا داده و وارد سطح جدیدی کند. در این مطلب قصد داریم دلایل این ادعا را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بازی جی تی ای 4 داستان کهنه‌سربازی به نام نیکو بلیک (Niko Bellic) را روایت می‌کند که با هدف آغاز زندگی جدید، وارد شهر لیبرتی سیتی (Liberty City) شده است. با این وجود، او آنقدرها تلاش نمی‌کند که از دردسر دور بماند و به زودی گانگسترهای روسی و پسر عمویش، رومن به سراغ او می‌آیند. در حالی که به نظر می‌رسد نیکو ناخواسته به سمت اعمال مجرمانه کشیده شده و مجبور می‌شود به زندگی قبلی‌اش بازگردد، اما با بررسی دقیق کات‌سین‌ها متوجه می‌شویم که او از این کار لذت می‌برد یا حداقل می‌داند که برای چنین کارهایی ساخته شده است؛ که این امر را باید تراژدی شخصیت نیکو در نظر بگیریم. چنین شخصیت‌پردازی را می‌توانیم تلاشی برای دراماتیک کردن بیشتر داستان بدانیم، اما این امر باعث شده که نیکو به شخصیتی بهتر و دوست‌داشتنی‌تر از سه پروتاگونیست بازی GTA 5 تبدیل شود.

بدون شک تلاش‌های راک استار برای شخصیت‌پردازی و رشد آن‌ بیهوده نبوده است. در حالی که بازی جی تی ای 4 پر از خلافکاران پر سر و صدا و وراج است؛ می‌توانید به واسطه روابط نیکو با دیگر شخصیت‌ها، بیش از هر بازی سری GTA با پروتاگونیست اثر آشنا شده و جنبه‌های مختلف شخصیت او را بشناسید. اگرچه پایان خوشی برای شخصیت نیکو وجود ندارد، اما او تنها کسی نیست که داستانش، در بازی GTA 4 روایت می‌شود. بسته‌های الحاقی فوق‌العاده این بازی یعنی The Lost And Damned و The Ballad Of Gay Tony عملکردی بسیار بهتر از آن چیزی که بازیکنان تصور می‌کردند، داشتند. البته که پرداخت 50 میلیون دلار توسط شرکت Microsoft برای به دست آوردن انحصار موقت آن‌ها، در این موفقیت بی‌تاثیر نبوده است.

بازی GTA IV

تغییر استانداردهای سبک Open World با بازی GTA IV

هر یک از بسته‌های الحاقی بازی GTA 4 که در قالب آن‌ها، پروتاگونیست‌های جدیدی به نام‌های جانی کلبیتز و لوییس لوپز معرفی می‌شود؛ با کمپین‌های حدودا هشت ساعته‌ی خود، تجربه‌ای در حد و اندازه‌ی کمپین اصلی بازی مذکور ارائه می‌دهند. هر دو این شخصیت‌ها، قبلا حضور کوتاهی در کات‌سین‌های بازی جی تی ای 4 داشته و با نیکو بلیک رو‌به‌رو شده‌اند. در مجموع بسته‌های الحاقی بازی Grand Theft Auto IV تصویر نسبتا عمیقی از شهر لیبرتی سیتی به نمایش می‌گذارند. این شهر به شکلی به تصویر کشیده می‌شود که انگار هر شهروند آن داستان خاص خود را برای روایت دارد و بذر ایده استفاده همزمان از سه شخصیت قابل کنترل در بازی GTA 5 را می‌کارد. هر یک از شخصیت‌های جانی کلبیتز و لوییس لوپز به عنوان منشوری عمل می‌کنند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید زاویه متفاوتی از شهر را تجربه کنید؛ از زندگی شبانه Ballad of Gay Tony تا دنیای پر‌آشوب The Lost and Damned.

بازی GTA 5 به خوبی نشان می‌دهد که شرکت راک استار در فاصله حدودا پنج ساله بین این اثر و بازی GTA 4 چه درس‌هایی آموخته است. بازی جی تی ای 4 اولین اثر سری بود که یکی از بزرگترین نقاط ضعف آثار قبلی را رفع کرده و سیستم کاور‌گیری و تیراندازی از پشت کاور را معرفی می‌کند. با این وجود که این اقدام راه‌حل مناسبی بود، اما گان‌پلی همچنان قدیمی به نظر می‌رسید، کنترل‌ها نرم نبودند و به هیچ عنوان نمی‌توانستیم آن را با رقیب‌های سر‌سختی همچون سری Gears مقایسه کنیم. همچنین مبارزات با سلاح سرد بازی که در آن شخصیت‌ها به شکل مسخره‌ای به دور یکدیگر می‌چرخند و بازیکنان را به یاد مبارزه بوکس دو جنتلمن انگلیسی شیک‌پوش در قرن 18 می‌اندازند، اصلا قابل قیاس با سری Batman: Arkham نیستند. علاوه بر این موارد رانندگی نه‌چندان ساده بازی جی تی ای 4 در تعقیب و گریز‌ها بیش از اندازه شما را به دردسر می‌اندازد؛ با این وجود که بازی جی تی ای 5 این مشکل را رفع کرده، اما برخی بازیکنان باور دارند که رانندگی جی تی ای 4 حس و حال واقعی‌تری دارد.

بازی GTA IV

شهر جهنمی

گذشت سال‌ها از زمان انتشار، باعث نمی‌شود که لذت تجربه کردن بازی GTA 4 از بین برود. بدون شک اگر امروز هم این بازی را انجام دهید، تا مدت‌ها سرگرم خواهید شد. داستان بازی جی تی ای 4 با تغییرات ناگهانی و بهره‌گیری کاراکتر‌های متنوع و معرفی تعدادی از پرداخت‌شده‌ترین شخصیت‌های منفی تاریخ، قادر است هر مخاطبی را جذب کند. شرکت راک استار در قالب این بازی برای اولین بار امکان انتخاب از بین گزینه‌های مختلف و تغییر داستان را فراهم کرده است. برای مثال، بازی GTA 4 شما را مجبور می‌کند که برای مرگ یا زندگی دوستانتان تصمیم‌گیری کنید.

زمانی که بازی جی تی ای 4 را تجربه می‌کنید، شاید تصور کنید که این بخش‌ها اضافه هستند؛ با این حال ممکن است همچنان آن‌ها را به یاد بیاورید. این امر از آن جهت است که در اکثر بازی‌های بزرگ عرضه شده در سال‌های اخیر چنین ویژگی وجود ندارد یا حداقل نتوانسته‌اند به مانند راک استار از آن بهره ببرند. این انتخاب‌ها در کنار تاثیرات داستانی، شخصیت نیکو را نیز تغییر می‌دهند. در واقع این شما هستید که تصمیم می‌گیرید نیکو در زندگی جدیدش در لیبرتی سیتی چگونه فردی باشد. مقایسه داستان بازی‌های ویدیویی با شاهکار‌های سینما یا سریال‌های فوق‌العاده اشتباه است، اما بازی GTA 4 با داستان و صدا‌پیشگی بی‌نظیرش توانسته این مرز را باریک‌تر از قبل کند. در واقع راک استار پروتاگونیست و شخصیت اصلی محصولش را کاملا جدی گرفته و از بازیکنان نیز می‌خواهد همانند یک فرد واقعی با او رفتار کنند.

به همان اندازه که نیکو بلیک به عنوان پروتاگونیست در موفقیت بازی جی تی ای 4 نقش داشته، شهر لیبرتی سیتی زمینه وقوع بسیاری از اتفاقات را فراهم کرده است. بازسازی راک استار از شهر نیویورک دارای بخش‌های مختلفی است؛ از غروب خورشید گرفته تا مکان‌های دیدنی متعدد. این شهر با وجود وسعت کمتر نسبت به بازی جی تی ای سان آندریاس، دارای پراکندگی کمتری بوده که به موجب آن بخش‌های بیشتری در دسترس بازیکنان قرار می‌گیرد. اینکه سازندگان در کمتر از سه سال از مدل‌های ساده شخصیت‌ها و ساختمان‌های مقوایی لوس سانتوس به مدل‌های پر‌جزئیات و بنا‌های چشم‌نواز رسیده‌اند، قابل توجه است. تنها تغییر و جهش قابل مقایسه در تاریخ بازی‌های ویدیویی، گذر از دوران دو بعدی و رسیدن به بازی GTA 3 است. لیبرتی سیتی به معنای حقیقی کلمه زیبا است.

اگر تا‌کنون به نیویورک سفر کرده‌اید یا از طریق فیلم‌ها و سریال‌ها با این شهر آشنا هستید، مطمئنا عملکرد عالی شرکت راک استار در بازسازی اتمسفر آن در محصول خود را تصدیق می‌کنید. Algonquin به عنوان بازسازی منطقه منهتن، با آسمان‌خراش‌های فوق‌العاده‌اش، تفاوت‌های واضحی با دیگر محله‌ها دارد. همچنین نورهای گیج‌کننده Star Junction و  نسخه خاصش از میدان تایمز همچنان خیره‌کننده است. راک استار به حدی در این باز‌سازی از شهر نیویورک عالی عمل کرده است که حتی بعد از یک دهه، قدم زدن در آن نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد.

بازی GTA IV

پروتاگونیستی جدی

پس از انتشار بازی جی تی ای 4 در سال 2008، موجی از نارضایتی در رابطه با این اثر در بین بازیکنان شکل گرفته بود؛ برخی از این انتقادات منصفانه و منطقی بودند. بازی جی تی ای سان آندریاس این انتظار را به وجود آورده بود که بازی جی تی ای بعدی بزرگتر و سرگرم‌کننده‌تر باشد؛اما بازی GTA 4 به جای یک ایالت کامل، تنها در یک شهر جریان داشت. گشت و گذار و به آشوب کشیدن لیبرتی سیتی به اندازه بازی‌های قبلی جی تی ای جذاب و هیجان‌انگیز نبود که دلیل این امر را می‌توان داستان در نظر گرفت. به واسطه حس و حال متفاوت داستان بازی GTA 4، حتی با وجود فیزیک واقع‌گرایانه، قتل عام و هرج و مرج مرسوم سری جی تی ای، تجربه‌ای مانند قبل نیست.

در بازی GTA 4 دیگر خبری از ابزار‌هایی همچون کاتانا، شعله‌افکن، جت پک یا هواپیما‌های نظامی نیست. نیکو از مجموعه‌ای از اسلحه‌های گرم عادی بهره می‌برد و تنها با استفاده از کوکتل مولوتف می‌تواند کارهای هیجان‌انگیز انجام دهد. بسته‌های الحاقی بازی جی تی ای 4 این بخش را بهبود دادند و با اضافه کردن مواردی از جمله شات‌گان‌های اتوماتیک، بمب‌های لوله‌ای و هلی‌کوپتر مجهز به راکت‌، انفجار‌های مورد‌نیاز را در دسترس بازیکنان قرار دادند.

با این حال همچنان زرادخانه بازی جی تی ای 4 به علت محدودیت و عدم بهره‌گیری از فضای عجیب و غریب سری، ناامید‌کننده ظاهر می‌شود. راک استار این بار به جای اینکه زمینه‌ی حمله به مردم با اره برقی را فراهم کند، سعی کرده داستان نیکو و گشت و گذارش در شهر را نمایش دهد. زمانی می‌توانیم از تجربه یک بازی جی تی ای لذت ببریم که هر دوی این موارد در آن وجود داشته باشد. حجم بالای بخش‌های عجیب و غریب بازی GTA 5 و ماموریت‌های هیجان‌انگیز The Ballad of Gay Tony نشان می‌دهند که شرکت Rockstar به این انتقادات توجه کرده است. راک استار در بازی جی تی ای 4 داستان یک مهاجر را روایت می‌کند که برای شروعی جدید به آمریکا آمده است. به همین دلیل تغییر حس و حال اثر، انتخابی شجاعانه و منطقی بود. بر این اساس، فضای این اثر به جای سرگرم‌کننده بودن روی درگیر کردن مخاطب با مسائل و مشکلات واقعی تمرکز کرده است.

بازی جی تی ای 4 دارای سیستم جدیدی است که به واسطه آن دوستان نیکو به او زنگ می‌زنند و از او برای انجام کار‌های مختلفی از جمله رفتن به سالن بولینگ یا سوار شدن در هلی‌کوپتر دعوت می‌کنند. بازیکنان بسیاری از حجم بالای خواسته‌های دوستان و وقت‌گیر بودن آن‌ها ناراضی هستند. در واقع سیستم دوستان تنها بخشی از بازی GTA 4 است که با مشکلات مختلف رو‌به‌رو بوده، اما اگر به آن فرصت دهید بیش از پیش شما را با شخصیت‌های مختلف بازی آشنا خواهد کرد. خوشبختانه این سیستم در بازی GTA 5 وجود ندارد.

بازی GTA IV

اضافه یا هیجان‌انگیز؟

مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا بازی جی تی ای 4 به نقطه اوج برسد و بخش آموزشی چهار ساعته آن به خصوص در بار دوم یا سوم تجربه، به معنی واقعی کلمه، صبوری شما را به چالش می‌کشد. این بازی دارای ماموریت‌های فوق‌العاده و بی‌نظیری است که در لایه‌های پنهان اثر مخفی شده‌اند و ارزش وقت گذاشتن و صبر کردن را دارند. ماموریت Three Leaf Clover بدون شک به یاد ماندنی‌ترین آن‌ها است که با سرقت از بانک به همراه برادران مک‌ریری آغاز شده و به درگیری با مامورین قانون در خیابان‌ها و مترو ختم می‌شود. ماموریت مذکور به شکل شگفت‌انگیزی در آثار بعدی سری جی تی ای مورد استفاده قرار گرفته و نمونه‌های آن را در بازی جی تی ای 5 و جی تی ای آنلاین می‌توانید مشاهده کنید.

هنگامی که داستان به منطقه Algonquin می‌رسد، کیفیت ماموریت‌ها به طور کلی بهبود می‌یابد؛ Final Interview یکی از ماموریت‌های شاخص این بخش است. در قالب این ماموریت وانمود می‌کنید که برای کار در یک شرکت حقوقی قصد دارید مصاحبه بدهید. هدف اصلی نیکو بلیک در واقع پیدا کردن پرونده‌های یک افسر پلیس فاسد است. در نهایت نیکو با به قتل رساندن مصاحبه‌گر خود یعنی تام گلدبرگ موفق می‌شود ماموریت خود را به پایان برساند. علاوه بر این، ماموریت Paper Trail در حالی شما را بر فراز آسمان‌ها مجبور به تعقیب هلی‌کوپتر می‌کند که لیتل جیکوب (Little Jacob) به آن شلیک می‌کند. ماموریت Final Interview به خوبی ثابت می‌کند که ماموریت‌های جی تی ای 4 تا چه اندازه می‌توانند هوشمندانه، هیجان‌انگیز و به یاد ماندنی باشند. در عین حال، ماموریت Paper Trail نشان می‌دهد که در نبود محدودیت‌های لیبرتی سیتی، GTA 4 هم می‌تواند همان تجربه قبلی سری را تکرار کند.

کمپین داستانی جی تی ای 4 کمی بیش از اندازه طولانی بوده و بدون توجه به انتخاب‌های شما، به شکلی سرسری به پایان می‌رسد. این بازی داستان نیکو را روایت می‌کند و پایان‌بندی چندان غیر‌منتظره و غافلگیر‌کننده نیست. در مقابل بسته‌های الحاقی پایانی بهتر ارائه می‌دهند. داستان نه چندان سنگین و مدت کوتاه‌تر آن‌ها به این معنی است که هیچ فضایی برای ماموریت‌های اضافه وجود ندارد.

جانی کلبیتز (Johnny Klebitz)، نزدیک‌ترین شخصیت سری GTA به یک کاراکتر مثبت است. نگرانی اصلی او حفظ اتحاد گروه موتور‌سوارانش و جلوگیری از اوردوز معشوقه‌اش است. با این وجود او همچنان یک قاتل است، اما به حدی محبوب و دوست داشتنی بود که راک استار برای کشتن او در بازی GTA 5 مجبور شد از ترور (Trevor) استفاده کند. گشت و گذار در شهر به همراه گروه The Lost این حس را به وجود خواهد آورد که حقیقتا عضوی از یک گروه موتور‌سوار هستید.

در مقابل The Ballad of Gay Tony، داستانی نه چندان درگیر‌کننده و فراموش‌شدنی را روایت می‌کند. با این حال، این بسته الحاقی به خاطر تغییراتی که در بازی جی تی ای 4 ایجاد می‌کند، مورد تحسین قرار گرفته است. از بین این موارد می‌توان به اضافه شدن بیس جامپینگ با چتر و معرفی دوباره Triathlons با ماشین‌های نیتروژن‌دار اشاره کرد. The Ballad of Gay Tony در کنار برخورداری از اسلحه‌های جدید، حاوی برخی از بهترین ماموریت‌های تاریخ GTA است. برای مثال در ماموریت For The Man Who Has Everything باید پس از پریدن روی یک قطار در حال حرکت، به هلی‌کوپتر‌هایی که به شما هجوم می‌آورند شلیک کرده و آن‌ها را نابود کنید. بر این اساس، می‌توان گفت که در قالب بسته الحاقی مذکور، سری جی تی ای دوباره جنبه سرگرم‌کننده بودن خود را به دست آورده است.

بازی GTA IV

نتیجه‌گیری

در مجموع، بازی اصلی و بسته‌های الحاقی بازی جی تی ای 4 توانستند این اثر را به بلوغ رسانده و در نهایت همان هرج و مرجی را که بازیکنان در سان آندریاس تجربه کردند، دوباره به دست بیاورد. شاید در حال حاضر تجربه کردن بازی GTA 4 و لذت بردن از تیراندازی آن کمی سخت باشد، اما شهر لیبرتی سیتی و داستان‌های آن، همچنان می‌توانند به طور شگفت‌انگیزی شما را سرگرم کنند. تلاش بعدی شرکت راک استار برای روایت یک داستان دراماتیک‌تر در دنیایی واقع‌گرایانه، بازی Red Dead Redemption است؛ به وضوح می‌توانید تاثیرات بازی جی تی ای 4 را در آن مشاهده کنید.

با بررسی شخصیت‌های جان مارستون و نیکو بلیک شباهت‌های متعددی پیدا خواهید کرد. برای مثال هیچکدام نمی‌توانند از زندگی قبلی خود فرار کنند و همواره تحت تاثیر اعمال خود قرار دارند. بازی GTA 4 به لحاظ داستان و موضوعاتی که به آن می‌پردازد، هیچگاه به سریال Mad Men نزدیک نمی‌شود. اما به عنوان اثری که 10 سال پیش عرضه شده و در قالب آن می‌توانید همزمان با گوش دادن به موزیک‌های راد استوارت (Rod Stewart) به ماشین‌های پلیس شلیک کنید، تجربه‌ای عالی است که نباید آن را از دست بدهید.

نظر شما در مورد تاثیرات بازی GTA 4 روی صنعت بازی‌های ویدیویی چیست؟ آیا آن را به عنوان بهترین بازی Open-World تمام دوران می‌شناسید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: Gamesradar

مطالب مرتبط

سوالات متداول در رابطه با این محتوا

بازی GTA 4 در کدام شهر جریان دارد؟

این بازی در شهر لیبرتی سیتی جریان داشته که بر مبنای نیویورک طراحی شده است.

۱
شخصیت اصلی بازی GTA 4 چه کسی است؟

شخصیت اصلی این بازی Niko Belic نام دارد.

۲
علت محبوبیت کم‌تر بازی GTA 4 نسبت به سایر عناوین این سری چیست؟

کوچک‌تر بودن نقشه.تنوع کمتر تجهیزات و سلاح‌ها، بخش داستانی بسیار طولانی

۳
Arongroups

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه کاربران: 5 دیدگاه
 • Avatar

  امیرحسین

  مهمان

  بنظرم این از جی تی ای وی بهتره از نظر داشتن داستان خوب چون جی تی ای وی خیلی بی محتوا بود فقط میرفتی دزدی اما این معلوم بود طرف میخواد چیکار کنه خودم به شخصه اینو از جی تی ای وی بهتر دوست دارم

  پاسخ دهید
 • Avatar

  seyyed

  مهمان

  سلام نیازی به مقاله نیست! لطفاً به جاش بازی رو فارسی سازی کنید و زیرنویس بزنید تا با تجربه کردنش بفهمیم که این بازی چطوری استاندارد های بازی های جهان باز رو تغییر داد!!!

  پاسخ دهید
 • Avatar

  Erfan

  مهمان

  این بازی بهترین و پر جزیائت ترین جی تی ای تاریخه ده برابر جی تی ای وی خوب

  پاسخ دهید
 • Avatar

  hamid

  مهمان

  بگو بینیم کی ریمسترش میاد

  پاسخ دهید
 • Avatar

  seyyed

  مهمان

  سلام مقاله نمیخوایم به جاش این بازی رو فارسی ساز کنید تا بتونیم با تجربه اش بفهمیم چطوری این بازی استاندارد های جهان باز رو تغییر داد!!! لطفاً روی بازی های قدیمی خوب کار کنید از جمله این بازی

  پاسخ دهید