بهار سال 1992 به‌مانند تمامی فصول سال‌های قبل آغازشده بود. شور و شوق هالووین و اتمسفر ترسناک و مورمور کننده درون مردم جامعه آمریکا شکوفه کرده بود و همه اشخاص در تمامی سنین، خود را برای یک‌فصل رعب‌آور پر از زامبی‌ها و خون‌آشام‌های دراماتیک آماده می‌کردند. بااین‌حال، چیزی که هیچ فردی از آن خبر نداشت این بود، که این سال با سال‌های پیشین تفاوتی چشمگیر خواهد داشت؛ زیرا وحشتی که امسال قرار است به سراغ آمریکایی‌ها بیاید، چیزی فراتر از بدترین کابوس‌هایشان خواهد بود. این بازی Mortal Kombat بود که توانست خاطراتی به‌یادماندنی را برای همیشه در قلب عاشقان بازی‌های ویدیویی حک کند.

عرضه بازی Mortal Kombat در هشت اکتبر سال 92 مصادف با جنجالی‌ترین اتفاق تاریخ صنعت ویدیو گیم بود. عنوانی که تنها با یک هدف و حیله، سعی در جمع‌آوری سکه‌های مردم در ماشین‌های آرکید را داشت و آن حیله هم، خشونت بی‌مانند آن بود که تا به آن روز در هیچ بازی ویدیویی، نمونه‌ای برایش پیدا نمی‌شد. البته که جنجال‌های بسیاری توسط والدین و عوامل بسیاری دست‌به‌دست هم دادند تا این بازی دوست‌داشتنی تبدیل به مجموعه‌ای خاطره‌انگیز شود که چندین دهه دست از سر فرهنگ عام برنداشته و رد آن را در سینما، برنامه‌های تلویزیونی، تبلیغات و البته بازی‌های فراوانی در قالب دنباله می‌بینیم. در این مقاله نگاهی به‌تمامی نسخه‌های رسمی منتشرشده تحت پرچم مورتال کامبت خواهیم انداخت تا ببینیم کدام عناوین شایسته نام خشن‌ترین مجموعه تاریخ بازی‌ها هستند و کدام‌یک ضعیف‌تر از بقیه عمل کرده‌اند.

Mortal-Kombat-Special-Forces

رتبه 14: Mortal Kombat: Special Forces

در تمامی مجموعه بازی‌های بزرگ، شاهد پدیده‌ای به نام نسخه‌های فرعی بودیم و خواهیم بود. نسخه‌های فرعی به‌خودی‌خود چیز بدی نیستند؛ بااین‌حال زمانی که در مورد بازی Mortal Kombat: Special Forces صحبت کنیم، بحث متفاوت است. عنوانی بسیار ضعیف و کارخانه‌ای که هیچ دلیلی برای وجودش قابل‌قبول نیست.

بازی Mortal Kombat: Special Forces عنوانی است که خود را به‌عنوان پیش‌زمینه‌ای برای داستان اصلی مجموعه‌ی مورتال کامبت جا می‌زند و شمارا در نقش یکی از قهرمانان مشهور سری یعنی Jax قرار می‌دهد تا با دشمنان ساده هر مرحله مبارزه کرده و به استیج بعدی بروید. این شخصیت پس از حضورش در Mortal Kombat II محبوبیتی در بین طرفداران پیدا کرد که به‌هیچ‌وجه از پتانسیل بالایش در این بازی استفاده مؤثری نشده و هیچ‌گونه شباهتی که این بازی را حتی نزدیک به سایر نسخه‌های کلاسیک فرنچایز کند، چه در گیم پلی و چه المان‌های کلاسیک سری مانند فتالیتی‌ها در این بازی به‌شدت ضعیف وجود ندارد.

Mortal-Kombat-Subzero

رتبه 13: Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero

شاید درباره‌ی این بازی کمی بشود نسبت به رتبه قبلی تخفیف قائل شد؛ بااین‌حال بازی Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero که اولین نسخه فرعی فرنچایز Mortal Kombat محسوب می‌شود، به‌مانند بازی قبلی غیرقابل‌تحمل است. هدف بازی ساده است؛ به‌مانند نام آن، شما کنترل شخصیت مشهور Sub-Zero را از بازی اول به دست گرفته و برای نابودی شرارت، دست به پیشروی در بازی و نابودی دشمنان مختلف می‌زنید.

برخلاف Special Forces، این بار شاهد حضور برخی از شخصیت‌های آشنا و به‌یادماندنی از بازی‌های اصلی هستیم؛ اشخاصی مانند Scorpion، Shinnok و Fujin اعلام حضور می‌کنند. یکی از کارهایی که Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero سعی در انجام آن داشت تا نظر بازیکنان را به خود جلب کند، ساخت گیم پلی سایداسکرول خود به استایل بازی‌های اورجینال این مجموعه بود؛ بااین‌حال همان‌طور که منتقدان می‌گویند، این سبک گیم پلی تنها مناسب مبارزات تک‌به‌تک بوده و به درد یک اثر بیتم آپ آپ کارخانه‌ای و ضعیف نمی‌خورد.

بازی Mortal Kombat 4

رتبه 12: Mortal Kombat 4

پس از موفقیت‌های پشت سر هم که حاصل سه بازی فوق‌العاده در یک فرنچایز افسانه‌ای بود، استودیوی Midway وارد جاده خاکی شد و شاید یکی از بدترین و ناامیدکننده‌ترین نسخه‌های چهارمی که تا امروز برای یک فرنچایز بزرگ ساخته‌شده را منتشر کرد. حیله و شعاری که Mortal Kombat 4 سعی داشت تا با آن خود را در دل مخاطبان جا کند، این بود که شاهد اولین نسخه از بازی Mortal Kombat هستیم که از گرافیک و جلوه‌های سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند و می‌توان گفت که این حیله آن‌طور که بایدوشاید با زمان کنار نیامده و شاهد قدیمی‌ترین گرافیک در تمام مجموعه هستیم.

شاید بشود به‌راحتی تمامی این موارد را فراموش کرده و با تکیه به گیم پلی عالی، با این بازی امروزه خاطره بازی کرد؛ ولی متأسفانه Mortal Kombat 4 حتی در این زمینه نیز اثری فراموش‌شدنی بوده و شخصیت‌های جدید دوست‌نداشتنی، باگ‌های فراوان و کنترل به‌شدت دشوار، از این بازی ضعیف‌ترین نسخه اصلی فرنچایز را به وجود آوردند که به‌هیچ‌وجه مانند نسخه دوم و سوم اثری خاطره‌انگیز نیست.

Mortal-Kombat-vs-DC-Universe

رتبه 11: Mortal Kombat vs. DC Universe

امروزه، به لطف محبوبیت بسیار بالای بازی مورتال کامبت، شاهد این هستیم که شخصیت‌های مشهور بازی‌ها و فیلم‌های بلک باستر راه خود را به بسته‌های الحاقی عناوین مجموعه Mortal Kombat باز می‌کنند و با تحسین و شور و شوق بازیکنان نیز مواجه می‌شوند؛ البته که این موضوع همیشه نیز به شکل عالی و بی‌نقص پیش نرفته بود و نتایج بسیار بدی نیز از این همکاری‌ها حاصل‌شده بود که Mortal Kombat vs. DC Universe در میان بدترین آن‌ها است.

به لطف عنوان دیگری در سری که در رتبه بعدی به آن خواهیم پرداخت، بازی Mortal Kombat به پایان حقیقی خود نزدیک شده بود و یکی از راه‌هایی که می‌شد آن را دوباره میان طرفداران بازی مطرح کرد، همراه ساختن مبارزان خونین دوست‌داشتنی باشخصیت‌های کتاب‌های کمیک کمپانی DC بود. اگر چه از لحاظ اسمی با یک اثر بزرگ مواجه هستیم اما ترکیب این بازی با ابرقهرمانان دی‌سی، باعث شد تا ضربه‌ای مهلک به سبک گیم پلی بازی مورتال کامبت بخورد؛ نتیجه نهایی یک بازی مبارزه‌ای کودکانه با گیم پلی معمولی و عدم جذابیت بصری بود که به‌سرعت نیز فراموش شد.

Mortal-Kombat-Armageddon

رتبه 10: Mortal Kombat: Armageddon

شاید بتوان به Mortal Kombat: Armageddon لقب جاه‌طلبانه‌ترین عنوان این مجموعه را اعطا کرد. عنوانی که قرار بود  تمامی شخصیت‌هایی که طی یک دهه و نیم تاریخ این فرنچایز در بازی‌های مختلف حضور داشتند را به‌عنوان شخصیت قابل بازی به لیست کاراکترها اضافه کند و حتی به گیمرها اجازه دهد که شخصیت اختصاصی خود را باقابلیت‌های متفاوت خلق کنند.

متأسفانه اتفاقی که رخ داد این بود که، در زمان عرضه بازی Mortal Kombat: Armageddon استاندارد بازی‌های مبارزه‌ای سه‌بعدی مقداری به جلو سوق داده‌شده بود و بسیاری از مکانیک‌های مبارزه‌ای بازی، قدیمی و بی‌روح بودند و حتی بسیاری از شخصیت‌هایی که در لیست بازیکنان قرار داشتند تنها برای پر کردن صفحه انتخاب کاراکتر بودند و حس خاص بودن را به گیمرها منتقل نمی‌کردند. با در نظر گرفتن تمامی این اشکالات، بازی Mortal Kombat: Armageddon همواره در میان گیمرها به‌عنوان “آن نسخه از سری Mortal Kombat که همه شخصیت‌ها را داشت” شناخته می‌شود که به‌خودی‌خود جالب است.

مورتال کامبت

رتبه 9: Mortal Kombat

قطعاً باید از عنوانی که همه‌چیز با آن شروع شد تا حدی تقدیر به عمل آورد. بااین‌حال، اگر با در نظر گرفتن وضعیت بازی‌های مبارزه‌ای در اوایل دهه 90 میلادی به بازی اولیه Mortal Kombat نگاه کنیم، می‌توان متوجه شد که این عنوان کاملاً آماده تسخیر کامل این ژانر و تاج‌گذاری خود بانام بهترین مجموعه بازی‌های مبارزه‌ای نبود. با تمام این صحبت‌ها، بازی Mortal Kombat موفق شد که پایه‌گذار اساس فوق‌العاده‌ای برای بازی‌های آینده این مجموعه باشد و حتی با گرافیکی که نمونه‌ای برایش تا آن زمان دیده نشده بود، تا حدی حتی استانداردهای گرافیکی این مدل بازی‌ها را نیز دستخوش تغییراتی کند.

همچنین همان‌طور که در مقدمه به‌طور خلاصه توضیح دادیم، خشونت فرای تصور این بازی به‌تنهایی باعث به وجود آمدن درجه‌بندی سنی بازی‌ها در صنعت گیم شد. تمامی شخصیت‌های اورجینال محبوب سری هم که امروزه همگی با آن‌ها آشنایی داریم، در این بازی معرفی شدند. المان‌های مبارزه‌ای بازی شاید به‌خوبی نسخه‌های بعدی عمر نکرده باشند، بااین‌حال در نظر نگرفتن اهمیت این بازی کار احمقانه‌ای است.

مورتال کامبت

رتبه 8: Mortal Kombat: Deadly Alliance

پس‌ازاینکه بازی Mortal Kombat سعی در هدف‌گیری کنسول‌های خانگی به‌جای ماشین‌های آرکید را داشت، استودیوی Midway تصمیم به تزریق کردن المان داستان‌سرایی به شکل گسترده‌تری به جریان فرنچایز گرفت. بازی Mortal Kombat: Deadly Alliance آغازگر سه‌گانه‌ای تازه در غالب عناوین تمام سه‌بعدی مبارزه‌ای بود در این سری بود. داستانی هم که سعی در تعریف آن در این بازی شد، حول محور دو شخصیت شرور و بدنام یعنی Shang Tsung و Quan Chi می‌گذشت که با همدیگر یار شده بودند تا نیروهای خیر را به چالش بکشند.

طراحی چندین استایل مبارزه برای همه شخصیت‌ها و ایجاد حس برابری و تعادل میان‌ها از المان‌های مثبت بازی Mortal Kombat: Deadly Alliance و دلایل فراوانی برای دوست داشتن آن وجود دارد. بااین‌حال مشکلاتی مانند نبود تعداد زیاد Fatalityها و تنوع گیم پلی در بخش داستانی، باعث شده که این عنوان نتواند آن‌طور که بایدوشاید، تبدیل به بهترین نسخه در میان سه‌گانه جدید فرنچایز شود.

Mortal-Kombat-Shaolin-Monks

رتبه 7: Mortal Kombat: Shaolin Monks

پس از دو نسخه شکست‌خورده فرعیکه پیش‌تر به آن‌ها پرداختیم (Mythologies: Sub Zero و Special Forces)، این‌طور که به نظر می‌رسید که استودیوی Midway باید دست از تولید این بازی‌ها بکشد؛ خوشبختانه تیم Mortal Kombat با تکیه به فلسفه “تا سه نشه بازی نشه” تصمیم به تلاشی دوباره گرفت و نتیجه آن بازی بسیار خوب Mortal Kombat: Shaolin Monks بود. به‌عنوان اولین نسخه فرعی خوب در فرنچایز، Mortal Kombat: Shaolin Monks به شما اجازه بازی در نقش Liu Kang و یا Kung Lao را می‌دهد که هرکدام دارای حرکات و المان‌های گیم پلی متفاوتی نسبت به هم هستند.

هدف بازی نیز مبارزه برای سرنوشت قلمروها است. از بهترین ویژگی‌های این بازی، قابلیت تجربه دو نفره به‌صورت کو آپ آفلاین است که مخلوط شدن آن با گیم پلی خوش‌ساخت و کلی قابلیت جالب مانند درجه پر شونده Fatality از Mortal Kombat: Shaolin Monks تجربه فوق‌العاده‌ای ساخته که دوست داریم تا روزی دنباله‌ای برای آن ببینیم؛ زیرا پتانسیل بالای آن به‌راحتی ارزش فراتر رفتن را دارد.

Mortal-Kombat-Deception

رتبه 6: Mortal Kombat: Deception

بازی Mortal Kombat: Deception هر کاری که Deadly Alliance در انجام آن ناموفق بود را به‌درستی انجام داد. پس از وقایع بازی Deadly Alliance که نتیجه آن اتحاد Shang Tsung و Quan Chi و شکست قلمرو زمین بود، این دو شرور علیه همدیگر برخاستند؛ بااین‌حال شاهد خیزش تهدیدی حتی بزرگ‌تر از قبل هستیم و پای Onaga پادشاه اژدها نیز به داستان بازشده است. نه‌تنها گیمرها می‌توانند با این هیولای دهشتناک به مبارزه بپردازند، بلکه قابلیت گسترش‌یافته Konquest به شما این اجازه را می‌دهد که به پیش‌زمینه Onaga رجوع کرده و دلایل به وجود آمدن وی را کشف کنید.

بااینکه Midway می‌توانست شخصیت جالب‌تری را برای قرار دادن در مرکز یک داستان طولانی انتخاب کند، ولی پتانسیل‌هایی که قابلیت Konquest در این بازی نشان دادند، قطعاً یکی از بهترین ویژگی‌ها تا بدین جای کار برای این مجموعه‌ی پرطرفدار محسوب می‌شد. تله‌های درون زمین‌های مبارزه، اسلحه‌ی جالب، و ثبت پایه و اساس برای بازی‌های بعدی، Mortal Kombat: Deception را تبدیل به بهترین نسخه سه‌بعدی سری تا بدین جای کارکرده است.

بازی مورتال کامبت

رتبه 5: Mortal Kombat 3

بازی Mortal Kombat 3 ضمن اینکه سنت همیشگی رشد و پیشروی را در فرنچایز Mortal Kombat به‌خوبی تکرار کرد، همواره پایبند اصولی است که شکل‌دهنده این فرنچایز به‌عنوان پادشاه بازی‌های مبارزه‌ای هستند. بااین‌حال قابلیت‌های بسیار نوآورانه و نوینی مانند: دویدن، کامبوهای گروهی و دسترسی به حرکات پایان دهنده جدید، به دلیل نبودن بسیاری از شخصیت‌های کلیدی و کلاسیک سری (ازجمله Scorpion و Kitana)، کمرنگ‌تر از چیزی که باید ظاهر شدند.

بااین‌وجود، کمپانی Midway دست به نشر بازی Ultimate Mortal Kombat 3 زد که بسیاری از شخصیت‌هایی که در نسخه اصلی حضور ندارند را شامل می‌شود و کلی قابلیت جدید و میادین مبارزه بیشتر را درون خود گنجانده است. در میان سه نسخه اول فرنچایز، این بازی تمام و کمال‌ترین نسخه ازنظر قابلیت‌ها و شخصیت‌ها است که حالت پایان دهنده معروف Brutality نیز از این بازی وارد سری شد. همچنین این آخرین باری است که شاهد حضور گرافیک کلاسیک و آشنای سری هستیم و پس‌ازآن، شاهد حضور این فرنچایز در ابعاد سه‌بعدی بودیم که برخی اوقات، نتیجه‌ای بسیار بدی داشت و بعضی اوقات هم نتیجه‌ای کاملاً مثبت.

Mortal-Kombat-9

رتبه 4: Mortal Kombat 9

به دنبال موج جدیدی از بازی‌های مبارزه‌ای سه‌بعدی و همچنین گسترش قابل‌توجه داستان‌سرایی در مورتال کامبت، استودیوی تازه تأسیس‌شده NetherRealm Studios تصمیم به حذف تمام قابلیت‌های عجیب‌وغریب و غیرضروری از فرنچایز گرفت تا یک‌بار دیگر شاهد برگشت به ریشه‌ها، ولی این بار به شکل کاملاً متفاوتی برای سری Mortal Kombat باشیم. نه‌تنها Mortal Kombat 9 بعد از سال‌های طولانی، فرنچایز را به زمان‌های دوبعدی خود ازنظر حسی برگرداند، بلکه بازیکنان را به مرز Armageddon برگرداند تا شاهد بازگویی داستان‌های سه نسخه اول، ولی این بار به شکلی کاملاً متفاوت باشند.

علاوه بر اینکه شاهد گروهی از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های سایر بازی‌ها در این نسخه هستیم، 9 Mortal Kombat همچنین قابلیت محبوب این روزهای بازی‌های مبارزه‌ای یعنی X-ray را نیز به سری اضافه کرد که با استفاده از آن شما می‌توانید ویرانی غیرقابل بازگشتی را به رقیب خود به خشن‌ترین شکل ممکن وارد کنید. مهم‌ترین قابلیت این بازی نیز داستان‌سرایی بی‌نقص و خارق‌العاده‌اش است که ایده بودن داستان، به‌عنوان بخش مهمی از بازی‌های مبارزه‌ای را برای بسیاری از فرنچایزهای دیگر تثبیت کرد.

Mortal-Kombat-X

رتبه 3: Mortal Kombat X

پس از موفقیت عظیم مورتال کامبت 9 که این مجموعه را یک‌بار برای همیشه روی مسیری مشخص و درست قرارداد، دهمین نسخه رسمی این سری، همین روند را به‌سوی جلو و مسیرهای هیجان‌انگیزی برده است. X-ray های تنفرآمیز باقدرت، اعلام حضور کردند و رشد چشمگیر بازی ازنظر گرافیکی کمک بسیاری به القای حق خشونت، بیش از تمامی نسخه‌های سابق فرنچایز کرده بود. نرمی و انعطاف‌پذیر بودن گیم پلی بیش از هر نسخه دیگر چندین مرحله به محبوبیت این عنوان افزود. بااین‌حال، با در نظر گرفتن تمامی ویژگی‌های مثبت این بازی، شاید بتوان قوی‌ترین برتری آن را، شخصیت‌های جدیدی نام برد که برای اولین بار در تاریخ این فرنچایز، به‌خوبی در کنار سایر شخصیت‌های کلاسیک می‌درخشند و تنها برای پر کردن جا، حضور پیدا نکرده‌اند.

از نسل جدید شخصیت‌های قبلی مانند Cassie Cage و Jacqui Briggs گرفته تا بانوی حشره‌ای D’Vorah و هفت‌تیرکش مرموز Erron Black همگی در بازی Mortal Kombat X حضور داشتند. نه‌تنها داستان بسیار خوب بازی قبلی اینجا پیشروی چشمگیری می‌کند، بلکه همه شخصیت‌های جدید نیز به شکل بی‌نقصی جای خود را درون دنیای گسترده و شگفت‌انگیز Mortal Kombat X پیداکرده‌اند و دنبال کردن خط داستانی آن‌ها در قالب یک گیم پلی زیبارو و درخشان، قطعاً برای هر گیمری، تجربه‌ای خوشایند است.

Mortal Kombat II

رتبه 2: Mortal Kombat II

اولین نسخه در فرنچایز Mortal Kombat موفق شد تا با استفاده از شیوه‌های بازاریابی مناسب و درست در زمان خود که شامل جنجال‌های بسیار و نظرات منفی بود، پایه‌های خلق یک فرنچایز افسانه‌ای را بنا کند؛ به شکلی که هیچ عنوان مبارزه‌ای پیش از آن نتوانسته بود این کار را به این خوبی و بی‌نقصی انجام دهد. بااین‌وجود، همان‌طور که در پرداخت به آن بازی اشاره کردیم، هنوز تلاش زیادی نیاز بود، تا این سری بتواند رقابتی درست با سایر فرنچایزهای مبارزه‌ای مشهور بازار انجام دهد؛ خب خوشحالیم اعلام کنیم که این اتفاق با دومین نسخه رسمی این سری با موفقیت انجام شد.

بازی Mortal Kombat II توانست مرزهای عظیم سری را با بازی به‌شدت محبوب مبارزه‌ای ژاپنی یعنی Street Fighter II به‌واسطه رشد بی‌شمار قابلیت‌های گیم پلی خوبش، از بین ببرد. همچنین برای اولین بار در این بازی بود که شاهد حضور شخصیت‌های محبوبی مانند Mileena، Kitana و Kung Lao بودیم؛ و البته نباید نبرد پایانی با بهترین باس فایت نهایی سری یعنی Shao Kahn را فراموش کرد. بازی مورتال کامبت 2 یک‌بار برای همیشه به دنیا ثابت کرد که باید حواسشان به این فرنچایز نوپا در دنیای بازی‌های مبارزه‌ای باشد که تنها یک حیله پر از خون و خونریزی در دستانمان قرار نگرفته و شاهد به وجود آمدن چیزی فراتر از یک ترفند ساده بازاریابی هستیم. خلق Mortal Kombat II مصادف بود با ورود جدی این فرنچایز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین سری بازی‌های مبارزه‌ای تاریخ.

Mortal-Kombat-11

رتبه 1: Mortal Kombat 11

پس از تحسین و پیروزی تجاری که حاصل دو بازی بی‌نظیر پشت سر هم بود، استودیوی NetherRealm Studios با جاه‌طلبی، دست به ساخت بزرگ‌ترین پروژه خود زد که حتی پیش از عرضه نیز می‌شد انتظاراتی بسیار از آن داشت. ازآنجایی‌که ستون و پایه‌های یک بازی خوب پیش‌ازاین پی‌ریزی شده بود و تنها یک فوت کوزه‌گری نهایی می‌توانست تمامی انتظارات مخاطبان را برطرف کند، چهار سال پس از عرضه Mortal Kombat 10 شاهد عرضه دنباله مستقیم آن یعنی Mortal Kombat 11 بودیم.

آخرین نسخه رسمی در این فرنچایز بزرگ، به‌جرئت دارای پیچیده‌ترین و عمیق‌ترین داستان‌سرایی و شخصیت‌پردازی تاریخ این سری است و دنباله‌روی داستان‌هایی است که آغاز آن درون 9 Mortal Kombat بوده است. این عنوان حتی از نسخه قبل از خود نیز پا فراتر گذاشته و تعداد دیگری از شخصیت‌های به‌یادماندنی را به ما معرفی می‌کند و به شکلی باورنکردنی، با ارائه محبوب‌ترین نکات ریزودرشت تاریخ فرنچایز، خود را درون قلب جامعه بازیکنان مورتال کامبت جا می‌کند. Mortal Kombat 11 به‌راحتی بهترین بازی برای افراد کاملاً تازه‌کار نیز بوده که با بخش آموزشی کامل و روان خود، دست هر شخصی را برای ورود آسان به این سری باز می‌گذارد.

بخش‌های قابل تجربه گیم پلی مانند سیستم برج‌ها و جامعه مخاطبین گسترده آنلاین، از Mortal Kombat 11 یکی از اعتیادآورترین نسخه‌های فرنچایز را ساخته که کنار گذاشتن آن کاری بسیار دشوار و طاقت‌فرسا است. اگر بخواهیم به برخی دیگر از نکات مثبت این بازی نگاهی بی اندازیم، می‌توانیم به سیستم پیچیده ارتقا ابزار شخصیت‌ها و وجود کلی کاراکتر مهمان در بسته‌های الحاقی، زمین‌های مبارزه جدید و حرکات پایان دهنده جدید اشاره کرد که اجازه تکراری شدن را به بازی نمی‌دهند و به‌راحتی می‌توان گفت که بهترین تجربه ممکن از فرنچایز Mortal Kombat در حال حاضر یازدهمین بازی رسمی این سری است و دیگر هیچ.

منبع: GameInformer