راهنمای خرید کیس گیمینگ
حسام شالیکاریان

راهنمای خرید کیس گیمینگ

حسام شالیکاریان 5 مهر 1400 1 دیدگاه

خرید یک سیستم گیمینگ، کار پیچیده‌ای است و باید به انواع و اقسام قطعات سخت‌افزاری فکر کرد و کیس گیمینگ نیز یکی از همین قطعات است که باید از همان ابتدا به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. سیستم گیمینگ باید ظاهری مناسب و درخور داشته باشد. از سلسله مطالب راهنمای خرید قطعات سخت افزاری و لوازم جانبی کامپیوتر شخصی، اکنون نوبت به راهنمای خرید کیس گیمینگ با بودجه های متنوع فرا رسیده؛ ارزان ترین مدل دارای قیمت حدود 2 میلیون تومان و گران ترین آن حدود 12.5 میلیون تومان است. همانند سایر مطالب راهنمای خرید به معرفی پارامتر های مهم برای خرید کیس گیمینگ نیز می پردازیم تا در صورتی که محصولات معرفی شده، مورد نظر شما نبوده یا با سلیقه شخصی شما سازگار نیستند، نسبت به انتخاب محصول متناسب با بودجه و نیاز خود از بازار داخلی اقدام کنید.

با مقالات راهنمای خرید سخت افزار و راهنمای خرید سیستم گیمینگ همراه پارسی گیم باشید.

راهنمای خرید کیس گیمینگ با بودجه های مختلف

کیس به عنوان خانه امن قطعات مختلف و البته گران قیمت کامپیوتر گیمینگ از اهمیت فراوانی برخوردار است و دلایل مهمی نیز برای وسواس به خرج دادن برای خرید یک گزینه مناسب، بر اساس بودجه و کارایی وجود دارد.

فرم فکتور:

انواع کیس کامپیوتر شخصی در وهله اول بر اساس فرم فکتور دسته بندی می شوند و از این رو دارای فرم فکتور های متفاوتی از جمله HTPC برای انواع کامپیوتر کوچک، مدل های Small Form Factor برای سیستم های مربعی یا مکعبی خاص، مدل های Mini Tower برای سیستم های اداری و خانگی با فضای کوچک، مدل های Mid Tower برای سیستم های میان رده، حرفه ای و اقتصادی گیمینگ، انواع Full Tower برای سیستم های گیمینگ حرفه ای و در نهایت فرم فکتور Super Tower برای سیستم های گیمینگ و رندرینگ فوق حرفه ای است.

با توجه به قیمت قابل توجه انواع کیس در بازار داخلی پیشنهاد می شود که از خریداری محصولاتی با ابعاد بسیار کوچک یا بسیار بزرگتر از نیاز خود، خودداری کرده و بر اساس نیاز خود نسبت به انتخاب محصول اقدام کنید. به عنوان مثال کیس های Small Form Factor از ارتفاعی در محدوده 15 تا 20 سانتی متر و کیس های Full Tower نیز از ارتفاعی در محدوده 56 تا 68 سانتی متر برخوردارند. در جدول زیر می توانید ابعاد و مشخصات فرم فکتور کیس های کامپیوتر شخصی را مشاهده کنید.

فرم فکتور کاربرد ابعاد اسلات توسعه
Small کامپیوتر خانگی و اداری کوچک 15 تا 20 سانتی متر دارد
Mini Tower خانگی و اداری 35 تا 40 سانتی متر دارد
Mid Tower گیمینگ میان رده و حرفه ای 43 تا 53 سانتی متر 7 تا 8 عدد
Full Tower گیمینگ حرفه ای 56 تا 68 سانتی متر 10 عدد
Super Tower گیمینگ و رندرینگ فوق حرفه ای بیش از 68 سانتی متر 10 عدد به بالا
ابعاد داخلی:

پس از انتخاب کیس مورد نظر بر اساس فرم فکتور، اکنون نوبت به بررسی ابعاد داخلی کیس فرا رسیده که نقش اساسی در انتخاب قطعات دیگر از جمله خنک کننده پردازنده و کارت گرافیک دارد. به عنوان مثال نمی توانید برخی از کارت های گرافیکی حرفه ای مانند RTX 3080 یا RX 6900 XT را درون کیس های Mini Tower و حتی Mid Tower نصب کنید. این مورد برای خنک کننده پردازنده نیز وجود داشته و امکان نصب ایر کولر یا واتر کولر های میان رده و حرفه ای درون کیس های Small Form Factor و Mini Tower وجود ندارد.

شرکت های تولید کننده معتبر در سراسر جهان با وسواس فراوان نسبت به تست و اعلام ابعاد دقیق قابل پشتیبانی برای تجهیزات مختلف از جمله ایر کولر، واتر کولر، کارت گرافیک، منبع تغذیه و تجهیزات ذخیره سازی اقدام می کنند تا کاربران بر اساس اعداد ارائه شده به خریداری محصولات بپردازند. در صورتی که یک کیس قادر به پشتیبانی از کارت گرافیک یا خنک کننده مورد نظر شما نباشد، به طور حتم ضرر و زیان مالی قابل توجهی را از این جهت متحمل خواهید شد و جبران آن نیز به جز فروش زیر قیمت محصول خریداری شده و خرید قطعه جایگزین، امکان پذیر نخواهد بود.

در سال های اخیر با تغییرات به وجود آمده در روند تولید کیس های گیمینگ، شاهد پشتیبانی از قطعات حرفه ای با ابعاد بزرگتر توسط کیس های Mid Tower بوده ایم که در این بین، سبک طراحی اسکلت معکوس، نقشی اساسی ایفا می کند. ارتفاع، پهنا (یا عرض) و طول بدنه داخلی از جمله پارامتر های مورد نظر در ابعاد کلی کیس به شمار می روند؛ اما مسئله اصلی به طول قابل پشتیبانی برای خنک کننده مایع، کارت گرافیک، منبع تغذیه و همچنین ارتفاع نصب برای خنک کننده بادی (ایر کولر) اختصاص دارد.

اسکلت معکوس:

ساختار اسکلت معکوس به این معنی است که منبع تغذیه در قسمت سینی کف و قطعات اصلی مانند مادربرد و کارت گرافیک در قسمت بالای بدنه نصب می شوند. این ساختار به صورت دقیق، بر خلاف رویه معمول در سال های گذشته بوده و جایگاه پاور و سایر قطعات اصلی به دلایل متعددی تغییر کرده است. از مهم ترین دلایل برای این امر می توان به ایجاد فضای بیشتر برای نصب تجهیزات حرفه ای با ابعاد بزرگ، همچنین بهبود سیستم تهویه و اسمبل زیبا به دلیل عبور کابل های پاور از فضای پشت سینی نصب مادربرد اشاره کرد.

ساختار اسکلت معکوس به عنوان مهم ترین و بزرگ ترین تغییر در طراحی کیس های گیمینگ به شمار می رود که فناوری های جدیدی را برای برخی از قطعات داخلی به ارمغان آورده است. با خلوت شدن فضای داخلی کیس و قرار گرفتن منبع تغذیه در یک فضای خارج از دید مستقیم و قابلیت مخفی کردن کابل ها، شرایط بهتری برای به نمایش گذاشتن زیبایی قطعات دارای نور پردازی به وجود آمده است. در نتیجه می توان اضافه شدن درب کناری شفاف (شیشه ای)، سیستم های نور پردازی متنوع از جمله RGB و قابلیت نصب عمودی کارت گرافیک در سال های اخیر را به روی کار آمدن ساختار اسکلت معکوس در کیس های گیمینگ مرتبط دانست. تعادل کیس های دارای ساختار اسکلت معکوس به دلیل وزن سنگین پاور ها و همچنین کارت گرافیک در قسمت پایین به شدت بهتر از نمونه های پیشین شده و تمام دارایی شما با یک ضربه یا تکان به زمین پرتاب نمی شود!

آلیاژ بدنه:

به طور کلی در کیس های استاندارد شاهد به کارگیری آلیاژ استیل ضد زنگ (به اصطلاح SPCC) با ضخامت های مختلف هستیم و البته این آلیاژ بیشتر در شاسی به کار می رود و سایر اجزای بدنه مانند پنل جلو، سقف و بخش زیرین کیس از پلاستیک فشرده (ABS) تولید می شوند. بهره مندی بیشتر از استیل ضد زنگ یا افزایش ضخامت آن سبب بالا رفتن وزن کیس شده و از این رو حمل آن را نیز دشوار تر می سازد.

درب کناری بسیاری از کیس های گیمینگ امروزی از شیشه حرارت دیده ساخته شده اند که اسمبل زیبای کاربران را در معرض دید آنها قرار می دهد. کیس های ارزان قیمت موجود در بازار به طور معمول از بی کیفیت ترین آلیاژ استیل و پلاستیک ضایعاتی بهره می برند که به هیچ وجه برای اسمبل سیستم های گیمینگ مناسب نیستند. البته وب سایت پارسی گیم، کیس های غیر استاندارد را حتی برای اسمبل سیستم های خانگی و اداری نیز توصیه نمی کند. ضخامت ورق استیل ضد رنگ در کیس های گیمینگ به کاربران این امکان را می دهد تا محصولاتی با وزن بالا از جمله خنک کننده پردازنده و کارت گرافیک را بدون نگرانی نصب کرده و حتی برای اضافه کردن سایر قطعات قابل پشتیبانی با مشکل مواجه نشوند.

مدیریت کابل کشی:

بسیاری از کیس های گیمینگ و حتی غیر گیمینگ مدرن، از ویژگی مدیریت کابل کشی بهره می برند که در حقیقت شیار هایی برای عبور مخفیانه کابل ها و کانکتور ها به سمت قطعات سخت افزاری و جانبی هستند. در کیس های دارای ساختار اسکلت معکوس، شاهد نصب کیس روی قسمت سینی زیرین بوده که در نتیجه کانکتور ها و کابل ها برای انتقال به سمت مادربرد (سوکت 4+4 پین پردازنده و 24 پین مادربرد) باید مسیر به نسبت طولانی را از مقابل اسمبل زیبای شما طی کنند. در نتیجه شرکت های تولید کننده با در نظر گرفتن شیار های متعدد و فضای کافی در قسمت پشت سینی نصب مادربرد، امکان هدایت کابل ها و کانکتور ها را به صورت مخفیانه فراهم آورده اند.

با بهره گیری از بست های پارچه ای چسب دار یا بست های کمربندی پلاستیکی می توانید کابل ها را در مسیر دلخواه هدایت کرده و آنها را در محل مورد نظر خود ثابت نگه دارید. وجود کابل ها و کانکتور های فراوان در فضای داخلی کیس سبب اتلاف شدت جریان هوای تولید شده توسط فن های سیستم تهویه شده و در نتیجه، دمای کاری قطعات پر مصرف از جمله پردازنده مرکزی و کارت گرافیک به شدت افزایش می یابد. در صورتی که به اسمبل زیبا و تهویه مناسب فضای داخلی کیس اهمیت می دهید، به طور حتم باید سیستم مدیریت کابل کشی را به عنوان یک پارامتر مهم برای خریداری کیس گیمینگ در نظر بگیرید.

سیستم تهویه:

خنک سازی فضای داخلی کیس توسط تعدادی فن که شرکت سازنده آنها را نصب کرده و تعدادی دیگر که کاربر قادر به خریداری و نصب آنها به صورت جداگانه است، انجام می شود. علاوه بر افزایش تعداد فن ها، باید به مسیر ورود و خروج آنها نیز توجه کرد. روش استاندارد برای بهبود سیستم تهویه کیس گیمینگ به این صورت است که پنل جلو و سینی زیرین کیس به عنوان ورودی و دو بخش سقف و پنل پشت به عنوان خروجی جریان هوا به کار می روند.

به طور کلی کیس های گیمینگ دارای یک فن روی پنل پشت به عنوان خروجی و یک تا سه عدد فن روی پنل جلو به عنوان ورودی هستند که احتمال کاهش یا افزایش این تعداد بر اساس قیمت و سطح کاربری وجود دارد. حتی در تعداد انگشت شماری از کیس های گیمینگ شاهد نصب فن در نقاطی مانند سینی زیرین و سقف هستیم که از فضاهای یاده شده برای نصب واترکولر نیز می توان استفاده کرد. پیشنهاد می شود که سرعت چرخش و میزان شدت جریان هوای تولید شده توسط فن ها در یک سطح بوده تا تداخلی در عملکرد سیستم تهویه رخ ندهد.

نور پردازی:

بسیاری از کیس های گیمینگ موجود در بازار از سیستم نور پردازی تک رنگ یا چند رنگ RGB بهره می برند که فقط یک ویژگی ظاهری به شمار می رود. با این وجود، ویژگی ذکر شده برای گیمرها از اهمیت فراوانی برخوردار بوده تا ظاهر متفاوتی به اسمبل نهایی خود اعطا کنند.

علاوه بر فن ها، کیت های نور پردازی مجزایی برای کیس های گیمینگ در نظر گرفته شده که قابلیت کنترل از روی پنل جلو یا همگام سازی آنها با نرم افزار های انحصاری شرکت های تولید کننده مادربرد وجود دارد. به طور معمول یک کلید اختصاصی برای کنترل سیستم نور پردازی روی کیس های گیمینگ نصب شده که از طریق آن قادر به شخصی سازی محدود برای فن ها و کیت نور پردازی خواهید بود. در صورتی کیس مورد نظر شما فاقد کیت حرفه ای مدیریت نورپردازی باشد، امکان شخصی سازی قابل توجهی برای آن فراهم نشده و باید با محدودیت های موجود کنار بیایید.

پورت ها:

کیس های امروزی به پورت های متنوعی روی پنل جلو مجهز شده اند که از مهم ترین آنها می توان به USB 3.0، USB 2.0، USB Type-C و جک های صوتی در کنار کلید های ریست، پاور و البته مدیریت نور پردازی اشاره کرد. در برخی از مدل های قدیمی و البته جدید نیز می توان ردپای پورت eSATA را مشاهده کرد که برای کاربرد های بسیار خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که پورت های USB در مدل های مدرن و جدید دارای نسخه های مختلف و متنوعی از جمله USB 3.0/USB 3.1/USB 3.2 بوده که وجود هر کدام از آنها روی قیمت نهایی کیس گیمینگ تاثیر مستقیمی دارد. به عنوان مثال قیمت یک کیس دارای پورت های USB 3.2 به مراتب بیشتر از یک مدل دارای پورت های USB 2.0 بوده و در صورتی که پورت Type-C نیز به لیست مشخصات پنل جلوی آن اضافه شود، شاهد افزایش قیمت بیشتری خواهیم بود. در حال حاضر توصیه می شود که از خریداری کیس های فاقد پورت USB 3.0 صرف نظر کرده و حتی نسخه های جدیدتر مانند USB 3.1 و USB 3.2 را مد نظر قرار دهید.

پس از معرفی پارامتر های مهم در انتخاب کیس گیمینگ، اکنون قصد داریم تا 5 مدل کیس برتر موجود در بازار را با قیمت حداقل 2 میلیون تومان و حداکثر 17 میلیون تومان معرفی کنیم. به طور حتم در ادامه می توانید مزایای پارامتر های ذکر شده را به خوبی درک کرده و بین آنها بهترین انتخاب را بر اساس اولویت انجام دهید.

کیس گیمینگ MASTERBOX MB320L ARBG

کیس گیمینگ کولرمستر MASTERBOX MB320L ARBG

قیمت حدود 2 میلیون تومان

کیس گیمینگ عنوان شده یکی از ارزان ترین محصولات کولرمستر در بازار داخلی به شمار می رود که از نظر ظاهری و مشخصات فنی دارای شرایط بسیار مناسبی است. اولین موردی که باید در خصوص کیس MASTERBOX MB320L ARGB به آن اشاره کرد، کیفیت ساخت بسیار خوب بوده که به دلیل بهره گیری از آلیاژ استیل ضد زنگ، پلاستیک فشرده و شیشه حرارت دیده است.

ابعاد کلی کیس برابر با 435.5×217.5×410 میلی متر بوده که فضای بسیار خوبی را برای نصب قطعات حرفه ای ارائه می دهد. درون کیس کولرمستر می توانید انواع کارت گرافیک حرفه ای به طول 334 میلی متر و خنک کننده بادی پردازنده با ارتفاع 166 میلی متر را نصب کنید.

همچنین فضای کافی برای نصب انواع خنک کننده مایع دارای رادیاتور های 120 میلی متری روی پنل پشت، 240 میلی متری روی سقف و 280 میلی متری روی پنل جلو وجود دارد که به این ترتیب امکانات لازم برای اسمبل یک سیستم حرفه ای و حتی فوق حرفه ای گران قیمت نیز تعبیه شده است.

فضای نصب منبع تغذیه با طول قابل توجه 325 میلی متر وجود دارد که شرایط را برای استفاده از انواع پاور حرفه ای قدرتمند فراهم می سازد. با توجه به فرم فکتور Mini Tower کیس کولرمستر، قابلیت نصب مادربرد های Micro ATX و Mini ITX وجود دارد و با توجه به اینکه مادربرد های حرفه ای در این فرم فکتور ها نیز تولید می شوند، به سادگی می توانید در ابعادی بسیار کوچک به بالاترین سطح از کارایی دست پیدا کنید.

چهار اسلات توسعه برای نصب کارت گرافیک وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید تعداد دو کارت گرافیک دارای خنک کننده دو اسلاتی را درون کیس نصب کنید. در بخش تجهیزات ذخیره سازی نیز امکان نصب دو عدد درایو 2.5 اینچی و دو عدد جایگاه ترکیبی 2.5 یا 3.5 اینچی فراهم شده است. تعداد دو پورت USB 3.0 به همراه جک های صوتی، کلید پاور و ریست روی پنل جلوی کیس MB320L مشاهده می شوند که مجموعه کاملی را ارائه می دهد.

کیس گیمینگ Thermaltake Commander G31

کیس گیمینگ Thermaltake Commander G31 TG ARGB

قیمت حدود 3.800.000 تومان

برند ترمال تیک یکی از خوشنام ترین تولید کنندگان انواع کیس، پاور و خنک کننده کامپیوتر های شخصی در سطح جهان به شمار می رود که مهم ترین ویژگی محصولات آن، ارائه کیفیت ساخت بالا در کنار قیمت بسیار مناسب است. کیس گیمینگ Commander G31 TG ARGB با فرم فکتور Mid Tower خود و به دلیل بهره گیری از ساختار اسکلت معکوس، می تواند فضای داخلی قابل توجهی شامل 471×225×445.57 میلی متر را ارائه دهد.

ابعاد داخلی کیس به شما این امکان را می دهد تا انواع کارت گرافیک حرفه ای به طول 300 میلی متر و پهنای 45 میلی متر در حالت نصب عمودی با بهره گیری از کیت رایزر و خنک کننده پردازنده با ارتفاع 165 میلی متر را به سادگی نصب کنید. به این ترتیب خیالتان از بابت استفاده از حرفه ای ترین قطعات موجود در بازار نیز آسوده خواهد بود. کمپانی ترمال تیک برای نصب کارت گرافیک به صورت عمودی، دو اسلات توسعه عمودی روی پنل پشت و پایه نگه دارنده اسلات رایزر و کارت گرافیک را به صورت پیش فرض نصب کرده است.

محفظه اختصاصی نصب پاور و تجهیزات ذخیره سازی دارای یک حفره در قسمت منبع تغذیه بوده تا بتوان از زیبایی این قطعه (در صورت انتخاب یک پاور زیبا و حرفه ای) لذت ببرید. در کنار منبع تغذیه نیز دو جایگاه نصب درایوهای ذخیره سازی 2.5 یا 3.5 اینچی تعبیه شده است. همچنین از طریق براکت اختصاصی، شرایط برای بهره گیری از نصب دو عدد درایو 2.5 اینچی دیگر نیز فراهم می شود.

جنس شاسی کیس از آلیاژ SPCC بوده و روی پنل کناری نیز یک شیشه حرارت دیده با ضخامت 4 میلی متر به کار رفته تا از مشاهده اسمبل زیبای خود، نهایت لذت را ببرید. سیستم خنک کننده کیس ترمال تیک مدل Commander G31 TG ARGB شامل یک عدد فن 200 میلی متری روی پنل جلو و یک عدد فن 120 میلی متری روی پنل پشت می شود. فن به کار رفته روی پنل جلو دارای نور پردازی RGB با سرعت چرخش 600 دور در دقیقه و میزان نویز 24 دسی بل بوده و فن مورد استفاده روی پنل پشت نیز از نوع ساده با سرعت چرخش 1000 دور در دقیقه و میزان نویز 16 دسی بل است. با توجه به فضای موجود روی کیس می توانید یک عدد فن 200 میلی متری دیگر روی پنل جلو و دو عدد فن 120 یا 140 میلی متر نیز روی سقف به منظور بهبود سیستم تهویه نصب کنید.

در صورتی که قصد به کارگیری خنک کننده مایع حرفه ای برای پردازنده مرکزی و کارت گرافیک دارید، قابلیت استفاده از یک عدد رادیاتور 280 یا 360 میلی متری روی پنل جلو، یک عدد 240 میلی متری  روی سقف و یک عدد 120 میلی متری روی پنل پشت وجود دارد. با توجه به فرم فکتور G31 TG ARGB، شرایط برای به کارگیری از انواع مادربرد های Mini ITX، Micro ATX و ATX فراهم گردیده تا سیستم گیمینگ میان رده یا حرفه ای خود را درون نماینده شایسته ترمال تیک اسمبل کنید. روی پنل جلوی کیس به یک عدد پورت USB 3.0، دو عدد پورت USB 2.0، جک های صوتی، کلید پاور، کلید ریست و کلید تنظیم نور پردازی ARGB مشاهده می شود.

کیس گیمینگ CORSAIR CARBIDE SPEC OMEGA RGB

کیس گیمینگ CORSAIR CARBIDE SPEC OMEGA RGB

قیمت حدود 7.850.000 تومان

با افزایش قابل توجه بودجه خود می توانید محصولات برند های سطح اول جهان از جمله CORSAIR را در بازار مشاهده کنید. کیس گیمینگ CARBIDE SPEC OMEGA RGB یکی از تولیدات متفاوت از نظر ساختار و طراحی توسط برند آمریکایی کرس ایر است که خطوط شکسته فراوانی روی پنل جلوی آن به چشم می خورد.

فرم فکتور آن از نوع Mid Tower بوده و ابعاد داخلی 516×232×495 میلی متر را ارائه می دهد. چنین ابعادی به کاربران اجازه نصب انواع کارت گرافیک حرفه ای به طول 370 میلی متر و خنک کننده پردازنده با ارتفاع 170 میلی متر را می دهد. نکته مهمی که برای نصب قطعات حرفه ای و سنگین وزن در کیس های گیمینگ باید به آنها توجه کنید، آلیاژ به کار رفته در ساخت شاسی کیس بوده که شرکت کرس ایر در SPEC OMEGA RGB با بهره گیری از استیل ضد زنگ در نواحی اصلی و شیشه حرارت دیده در درب کناری، علاوه بر ظاهر بسیار زیبا، موفق به ارائه کیفیت ساخت و دوام قابل توجهی گردیده است.

کمپانی Corsair یک فضای اختصاصی برای نصب منبع تغذیه در قسمت سینی زیرین کیس در نظر گرفته که قادر به قرار دادن پاور با طول 180 میلی متر خواهید بود. در کنار این محفظه نیز دو جایگاه اختصاصی برای نصب درایو های 3.5 اینچی مشاهده می­شود، البته پشت سینی مادربرد نیز سه عدد براکت دو منظوره برای درایو های 2.5 اینچی و 3.5 اینچی تعبیه شده است.

در سیستم تهویه کیس باید به وجود یک عدد فن 120 میلی متری مجهز به نور پردازی RGB روی پنل جلو و یک عدد 120 میلی متری RGB روی پنل پشت اشاره کرد. به طور کلی می توانید سه عدد فن روی پنل جلو، دو عدد روی سقف و یک عدد نیز روی پنل پشت در اختیار داشته باشید تا از بالاترین سطح تهویه داخلی بهره مند شوید.

نور پردازی فن های نصب شده توسط شرکت سازنده توسط نرم افزار اختصاصی iCUE قابل شخصی سازی بوده و افکت های متعددی برای آنها در نظر گرفته شده است. حفره های متعددی روی نقاط مختلف بدنه برای بهبود تهویه هوای داخل سیستم گیمینگ به چشم می خورند که به طور حتم تاثیر قابل توجهی روی کاهش دمای قطعات پر مصرف مانند پردازنده مرکزی و کارت گرافیک ایفا می کند.

شیارهای مدیریت کابل کشی نیز برای انتقال کابل ها و کانکتور ها در نقاط مختلف به چشم می خورند که ابعاد هر کدام از آنها متناسب با کابل هایی که قصد انتقال آنها را دارید، طراحی شده اند. به عنوان مثال سه شیار عمودی روی سینی نصب مادربرد که برای انتقال کانکتور های 24 پین مادربرد و 2+6 یا 8 پین کارت گرافیک مورد استفاده قرار می گیرند، دارای ابعاد بزرگتری بوده و یک روکش پلاستیکی نرم نیز دور تا دور آنها را پوشش داده است. به این ترتیب کمترین تاثیر را از روند انتقال کانکتور ها مشاهده خواهید کرد و اسمبل زیباتر و منظم تری را تجربه خواهید کرد.

در صورتی که به استفاده از خنک کننده مایع علاقه یا نیاز مبرم دارید، با بهره گیری از کیس CORSAIR CARBIDE SPEC OMEGA RGB قادر به نصب رادیاتور های 120 تا 360 میلی متری در نقاط مختلف آن خواهید بود و در این خصوص آزادی عمل فراوانی دارید. روی پنل جلوی کیس که از طراحی چشم نواز و متفاوتی برخوردار است، دو عدد پورت USB 3.2 Gen 1، جک های صوتی و کلید های پاور و ریست مشاهده می شوند. در ناحیه جدا کننده دو بخش شیشه ای و پلاستیکی پنل جلو، می توانید نوار RGB زیبایی را مشاهده کنید که این بخش نیز توسط نرم افزار iCUE قابلیت شخصی سازی دارد و حتی می توانید نور پردازی آن را با فن های موجود روی پنل جلو و پشت کیس همگام سازی کنید.

به طور کلی کیس کرس ایر SPEC OMEGA یک گزینه بسیار منطقی، زیبا، حرفه ای و بسیار کارآمد برای گیمرهای حرفه ای به شمار می رود که همه چیز را در یک کیس گیمینگ نیاز دارند.

کیس گیمینگ Cooler Master COSMOS C700P

کیس گیمینگ Cooler Master COSMOS C700P

قیمت حدود 12.450.000 تومان

پس از معرفی چند مدل کیس در فرم فکتور های Mini Tower و Mid Tower، اکنون قصد داریم تا یک کیس با فرم فکتور Full Tower و امکاناتی بی نظیر را معرفی کنیم. کیس گیمینگ بسیار زیبای کولرمستر COSMOS C700P با طراحی ظاهری چشم نواز خود، از پیچیدگی های فراوانی برای زیباتر شدن بهره برده و خروجی کار هنرمندانه کولرمستر می تواند هر کاربری را از خود بیخود کند.

با توجه به فرم فکتور Full Tower می توانید ابعاد قابل توجه 651×306×639 میلی متر را در اختیار گرفته و در نتیجه قادر به نصب انواع کارت گرافیک حرفه ای به طول 490 میلی متر (با حذف جایگاه نصب هارد دیسک های 3.5 اینچی) و خنک کننده پردازنده با ارتفاع 198 میلی متر خواهید بود. به طور حتم در کمتر محصولی قادر به نصب چنین قطعات با این ابعاد خواهید بود و طراحی ماژولار کولرمستر می تواند شما را به آرزوی خریداری بهترین و حرفه ای ترین قطعات موجود در بازار برساند. همانطور که اشاره کردیم، ساختار طراحی کیس C700P از نوع ماژولار بوده و به این ترتیب می توانید سینی نصب مادربرد را به دلخواه در زاویه های مختلف چرخانده و الگوی اسمبل منحصر بفرد خود را ایجاد کنید.

در ساخت کیس COSMOS C700P از آلیاژ و موارد مختلفی مانند استیل ضد زنگ، آلومینیوم، پلاستیک فشرده و شیشه حرارت دیده به کار رفته و هر کدام از آنها بر اساس نیاز در نقاط مختلف بدنه مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به ابعاد سینی نصب مادربرد، می توانید از انواع مادربرد دارای فرم فکتور E-ATX، Mini ITX، Micro ATX و ATX بهره مند شوید.

هشت اسلات توسعه نیز برای نصب چهار عدد کارت گرافیک دو اسلاتی یا دو کارت گرافیک سه اسلاتی حرفه ای تعبیه شده که شما را برای راه اندازی کانفیگ های SLI یا CrossfireX همراهی می کنند. بسیاری از بخش های کیس قابلیت جداسازی داشته و می توانید با حذف آنها، ابعاد داخلی را برای قرار دادن محصولات غیر متعارف افزایش دهید. پنل جلو و سقف کیس به طور کامل از شبکه های توری شکل تشکیل شده، با این تفاوت که یک قاب مجزا برای پوشش کامل پنل جلو در نظر گرفته شده که می توانید آن را به سادگی نصب یا جدا سازید. درب های کناری کیس نیز برخلاف سایر محصولات هم رده به صورت درب های خودرو باز می شوند که ظاهری جذاب تر را از این لحاظ به C700P می بخشند. درب کناری سمت کاربران از شیشه حرارت دیده تشکیل شده و درب سمت مخالف از فلز است، به این دلیل که نیازی به مشاهده حجم انبوهی از کابل و کانکتور در این بخش وجود ندارد. یک شاسی بسیار محکم در قسمت بالای بدنه برای سهولت در حمل و نقل غول 22.2 کیلوگرمی کولرمستر مشاهده می شود که نمونه مشابهی از آن نیز در قسمت زیرین کیس مشاهده می شود.

به صورت پیش فرض دو عدد فن 140 میلی متری روی پنل جلو و یک عدد فن 140 میلی متری نیز روی پنل پشت برای بهبود شرایط تهویه فضای داخلی نصب شدند و کاربران حرفه ای در صورت نیاز می توانند تعداد فن های کیس C700P را به 9 عدد افزایش دهند. از سوی دیگر برای قرار دادن رادیاتور های خنک کننده مایع نیز محدودیت چندانی وجود نداشته و انواع رادیاتور در ابعاد 120 تا 420 میلی متری در نقاط مختلف بدنه از جمله پنل جلو، پنل پشت، سینی زیرین و سقف کیس قابل استفاده هستند.

نور پردازی RGB توسط نوار های اختصاصی که به صورت مخفیانه دور تا دور شاسی در قسمت بالا و پایین به کار رفته اند، با قابلیت شخصی سازی در دسترس کاربران قرار داشته و طیف رنگ بسیار متنوعی را به همراه چهار افکت ثابت، سیکل، موزیک و تنفس را ارائه می دهند. هر چند قیمت کیس کولرمستر COSMOS C700P بسیار بالا بوده و در حد و اندازه یک کارت گرافیک میان رده اقتصادی است، اما کاربرانی که بودجه بسیار زیادی برای خریداری قطعات حرفه ای دارند، به چنین محصولی نیاز دارند! روی پنل جلو می توانید چهار عدد پورت USB 3.0، یک عدد USB 3.1 Type-C، کلید های ریست و پاور، جک های صوتی، کلید های تنظیم افکت نور پردازی و شدت جریان هوای فن ها را مشاهده کرده و از آنها استفاده کنید.

خریداری کیس به طور کلی یک امر سلیقه ای به شمار می رود و سلیقه هر فرد نیز با دیگری متفاوت است. به این ترتیب نمی توان انتظار داشت که حتی شما به عنوان کاربران وب سایت پارسی گیم با همه گزینه های معرفی شده موافق باشید، اما به هر حال سعی کرده ایم بر اساس قیمت، کارایی، کیفیت ساخت، امکانات، طراحی ظاهری و قابلیت های ویژه اقدام به معرفی چهار مدل کیس در ابعاد و بودجه متنوع کنیم. در صورتی که هیچکدام از محصولات معرفی شده در راهنمای خرید کیس گیمینگ وب سایت پارسی گیم مورد پسند شما نیستند، به سادگی می توانید بر اساس پارامتر های معرفی شده در میان محصولات موجود در بازار، گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

سوالات متداول در رابطه با این محتوا

خریداری کیس، گران تر از برخی قطعات اصلی مانند مادربرد، پردازنده و کارت گرافیک درست است؟

در حقیقت پاسخ ما به این پرسش منفی است و توصیه می کنیم که بودجه خریداری کیس را به گونه ای انتخاب کنید که اولویت با خریداری قطعات اصلی باشد. اما این به معنی انتخاب کیس های بی کیفیت و بی نام و نشان نبوده و توصیه می شود که از پارامتر های معرفی شده در این راهنمای خرید به سادگی عبور نکنید.

۱
چه زمانی باید کیس قدیمی سیستم گیمینگ خود را تعویض کنیم؟

بر اساس مناطق جغرافیایی مختلف، احتمال آسیب رسیدن به بخش های فلزی کیس مانند زنگ زدگی، رسوب گرفتگی و خوردگی وجود دارد و در نتیجه علاوه بر از بین رفتن ظاهر آن، کیفیت و دوام کیس نیز کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر احتمال عدم تناسب فضای داخلی کیس با نیازهای جدید شما و قطعات منتخب جدید وجود دارد و در این مواقع باید یک کیس با ابعاد بزرگتر خریداری کنید.

۲
چه زمانی باید کیس Open Frame را در اولویت قرار داد؟

کیس های فریم باز مانند OC Station کمپانی گرین که بار دیگر در بازار موجود شده، برای کاربرانی که به صورت مداوم قطعات خود را تعویض می کنند، کاربرد دارد. در صورتی که محیط کار یا محل زندگی شما در معرض گرد و غبار بوده و سیستم تهویه مناسبی ندارد، توصیه می شود که قید خریداری کیس های Open Frame را بزنید. به این دلیل که آنها به شدت مستعد جذب گرد و غبار و گرمای محیط هستند. با این حال سهولت در نصب و جدا سازی قطعات از نقاط مثبت آنها به شمار می رود.

۳
آیا نیازی به نصب همه فن های کیس وجود دارد؟

در صورتی که دمای غیر طبیعی از قطعات پر مصرف مانند پردازنده مرکزی و کارت گرافیک مشاهده می کنید و هر دو قطعه نیز خنک کننده مناسبی دارند، باید به سیستم تهویه کیس شک کرد. در نتیجه توصیه می شود که سیستم تهویه کیس را با افزودن فن به پنل جلو، سقف و پنل پشت تقویت کنید. به این ترتیب هوای خنک با سرعت بیشتری وارد کیس شده و در مسیر خود نیز با عبور از قطعات مختلف، هوای گرم را از قسمت سقف یا پنل پشت خارج می سازند.

۴

دیدگاه کاربران

تعداد دیدگاه کاربران: 1 دیدگاه
  • علی دهقان

    مهمان

    سلام گوشی من Y6هواوی هست توی گوگل پلی زده بود ناسازگار اگر دانلود میشه لطفا بگید من از وقتی اولین تریلر این بازی اومد منتظرش بودم😭

    پاسخ دهید